Haber

Türki Cumhuriyetler yardımlarıyla depremde Türkiye’nin yanında oldu

Orta Asya’daki Türki Cumhuriyetler, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Türkiye’ye gönderdikleri nakdi ve birebir yardımlarla destek oldu.

Depremi büyük bir üzüntüyle karşılayan kardeş ülke Azerbaycan, Türkiye’ye takviye için hızla harekete geçti. Azerbaycan hükümeti ve halkı Türkiye’ye yardım ulaştırmak için seferber oldu.

Azerbaycan arama kurtarma ekipleri, deprem günü Bakü’den yola çıkarak Türkiye’ye ulaşan ilk yabancı ekip oldu.

Deprem bölgelerinde Azerbaycanlı arama kurtarma ve sağlık personelinden oluşan 867 kişi görev yaptı. Azerbaycan ekipleri enkaz altında kalan 53 kişiyi kurtardı.

Azerbaycan’dan Türkiye’ye 10 binin üzerinde çadır, yaklaşık 2 bin 400 jeneratör, 20 binin üzerinde ısıtıcı, 32 bin battaniye, yaklaşık 3 bin ton gıda gönderildi, yaklaşık 15 milyon dolar nakdi yardım yapıldı.

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR), ambulans, itfaiye, AFAD ve resmi arama kurtarma araçlarına ücretsiz yakıt sağladı.

Türkiye’ye yardımların toplanması ve ulaştırılmasında “Asırlık Türkiye Birlik ve Dayanışma Platformu”, “Kardeş Kömeği Platformu” ve “Haydar Aliyev Vakfı” aktif rol aldı.

Yardım, 15 uçak, 395 tır ve 25 konteynerden oluşan trenle Türkiye’ye ulaştırıldı.

Kazakistan’dan yaklaşık 15 milyon dolarlık bağış

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Türkiye’ye yardım eli uzatan ilk ülkelerden biri Kazakistan oldu.

Kazakistan hükümeti, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in talimatıyla Türkiye’ye 1 milyon dolarlık acil nakit desteğinin yanı sıra temel ihtiyaçlardan oluşan 55 ton ayni yardımda bulundu.

Türkiye’nin Astana Büyükelçiliği’nin AFAD’a aktarılmak üzere açtığı deprem yardım hesabında Kazakistan’dan 15 milyon dolara yakın bağış toplandı. Ayrıca 500 tondan fazla insani yardım gönderildi. Bir grup gönüllü vatandaş, depremzedelerin barınması için Kahramanmaraş’ta 100’den fazla klasik Kazak çadırı kurdu.

Türkiye’de depremlerden etkilenen Gaziantep, Nurdağı ve Hatay’da arama kurtarma çalışmalarına katılan yaklaşık 100 kişilik Kazakistan ekibi, 7 kişiyi enkaz altından kurtarırken, 10’u yaralı 88 kişinin cansız bedenini mezardan çıkardı. çocuklar.

Özbek aşçılar 10 bin kişiye günde 2 öğün yemek dağıttı

Türkiye’de yaşanan depremin ardından Taşkent Büyükelçiliği, Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası Gençlik Vakfı, Özbek-Türk İşadamları Derneği (UTİD), Dış Ekonomik Çıkarlar Konseyi (DEİK), Türkiye-Özbekistan İş Kurulu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Özbekistan Şubesi ve ülkedeki sivil toplum kuruluşlarının iş birliğiyle ülke çapında yardım kampanyası başlatıldı.

Büyükelçilik ile uyum içinde düzenlenen yardım kampanyası ile 5 Mart prestijiyle Özbekistan’da 600 bin dolardan fazla yardım toplandı ve kampanya devam ediyor.

Yardım kampanyası kapsamında ülke genelinde ilaç ve tıbbi malzeme, gıda, giyecek, ayakkabı, battaniye, uyku tulumu, çocuk bezi, temizlik ve hijyen malzemeleri, jeneratör, elektrikli soba ve diğer ekipmanların bulunduğu 600 kişi toplandı ve Şimdiye kadar depremden etkilenen Türkiye’nin farklı bölgelerine gönderildi. tondan fazla insani yardım gönderildi.

Özbek arama kurtarma ve sağlık ekipleri depremin ardından Türkiye’ye giderek arama kurtarma çalışmalarında görev alırken, deprem bölgesinde 100 kişilik Özbek arama kurtarma ve 71 kişilik askeri sağlık ekibi görev yaptı.

Özbek ekibi enkaz altında kalan 18 kişiyi kurtarırken, askeri sağlık ekibi Ovakent’te sahra hastanesi kurdu. Özbek aşçılar deprem bölgesine giderek 10 bin kişiye günde 2 öğün yemek dağıttı.

Kırgızistan deprem bölgesinde 124 çadır kurdu

Bişkek’teki Türkiye Büyükelçiliği’nde toplanan 55 ton yardım depremzedelere gönderilirken, açılan banka hesabına 994 bin 364 dolar yatırıldı.

Kırgızistan Maliye Bakanlığı tarafından açılan banka hesabına 6 Mart itibarıyla 1 milyon 117 bin dolar yatırıldı. Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı, Türkiye’deki deprem bölgesinde 124 çadır kurdu.

Sivil toplum kuruluşları ve Türkiye’nin Türkmenistan Aşkabat Büyükelçiliği tarafından düzenlenen yardım kampanyaları sonucunda 8 bin 71 battaniye, 390 yatak, 20 jeneratör, 60 ısıtıcı, 6 seyyar tuvalet, 11,2 ton giysi, 44,4 ton tıbbi malzeme ulaştırıldı. Şimdiye kadar depremzedelere ulaştırıldı. 67 ton gıda gönderildi.

haber-araban.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu