Teknoloji

Türk astronot Gezeravcı değerli deneyine başladı: Mesaj

Türk Uzay Ajansı ( TUA Sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, ISS’de çalışmalarını sürdüren Gezeravcı, deneylerine devam ediyor. Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda gerçekleştireceği 13 deneyden 9’uncusu. İLETİBugün bunu uyguladı.

Üsküdar Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Gör. Üyesi Cihan Taştan’ın proje yöneticisi olduğu “MESSAGE” deneyi, “Uzay İstasyonunda Yapılan Mikro Yerçekimi Deneyleriyle Yaşlanma Etkilerini” inceliyor.

Deney ile işlevleri henüz keşfedilemeyen genlerin yer çekimi olmayan ortamdan etkilendiği ve uzay görevlerinde bağışıklık sistemi ile olan ilgisi araştırılıyor. Bu etkilerin tespit edilebilmesi için Gezeravcı’nın kan örnekleri dünyada yeni alınmaya başlandı ve uzayda da alınmaya devam ediliyor. Görev sonunda Gezeravcı’nın Dünya’ya inmesinin ardından tekrar kan örnekleri alınacak.

Bu deneyin, uzaydaki yaşamın temel sağlık boyutlarına ilişkin eleştirel anlayışı derinleştirerek gelecekteki uzay görevlerinin insan sağlığı üzerindeki etkilerinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunacağı öngörülüyor.

BUGÜNE KADAR 8 DENEY YAPILDI

Gezeravcı, UUİ’ye ulaştığı günden bu yana 8 deney gerçekleştirdi.

Astronot Gezeravcı dün Muş Bilim Sanat Merkezi öğrencilerinin önerdiği ve öğretmeni Birsen Geçer’in proje yürütücüsü olduğu Propolis’in Antibakteriyel Etkisinden bahsetti. PRANET) deneyini gerçekleştirdi.

TÜBİTAK MAM’dan Prof. Dr. “İskender Gökalp ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Ahmet Yozgatlıgil’in proje yöneticiliğini üstlendiği uzay araçlarının itki sistemlerinin daha verimli hale getirilmesi amaçlanıyor.” gMetalDeneyine başlayan Gezeravcı, Tuz Gölü’nde yetişen Schrenkiella Parvula adlı endemik halofit bitkisinin uzay ortamına karşı verdiği fizyolojik ve moleküler reaksiyonları da araştırdı. EKSTRAMOFİT” deneyine devam ediyor.

Gezeravcı, “Bu, gelecekte uzayda yaşayacak çok sayıda insanın ihtiyaç duyacağı besin maddelerini sağlayacak ve kapalı yaşam ortamlarında çevre kontrollerini destekleyecek yeni bitkiler geliştirmenin ilk adımıdır.” CRISPR-GEMMikroalg türlerinin uzaydaki yaşam destek sistemlerinde kullanılmasının mümkün olup olmadığını araştıran “Uzman” deneylerine devam ediyor.

Alglerin uzay ortamında karbondioksitten oksijen üretimi, ek besin temini, su arıtma, yaşam desteği gibi alanlarda kullanımının araştırılması. ALGALUZAY” ve uzayda yaşamanın hayati yansımaları ” vokal kord“İndüklenen değişikliklerin” tespitini ve düşük yer çekiminin neden olduğu rahatsızlıkların ses frekansları ile tanımlanmasını sağlayacak “VOCALCORD” deneyleri de devam ediyor.

“OKSİJEN DOYGUNLUĞU” deneyi, yapay zeka desteğiyle verilen havanın oksijen seviyesini hesaplayarak, düşük yer çekiminden kaynaklanan farklılıkları ve rahatsızlıkları tespit etmeyi amaçlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu