Haber

Tüketici Birliği: Tatile çıkamayanların sayısı arttı

Tüketici Sendikaları Federasyonu, tüketicilerin tatil tercihlerine ilişkin kamuoyu araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Tüketiciler Sendikası Federasyonu Tüketicinin Nabzı Çalışan Kümelenmesi’nin yaptığı “Gemlik’e Doğru” başlıklı araştırmaya göre 2022’de tatile gidemeyen tüketicilerin oranı yüzde 60,90 iken, 2023’te yapılan araştırmada bu oran yüzde 61,18’e yükseldi.

Tatil için yeterli bütçesi olmadığını belirten tüketicilerin oranı bu yıl yüzde 2 artarak yüzde 71,76 oldu. Bu oran 2022’de yüzde 69,70 olarak ölçülmüştü.

Bu yıl tatilini yurt dışında geçirmeyi planlayanların sayısı da azaldı. Geçen yıl yurt dışı tatili planlayanların oranı yüzde 41 iken bu oran 2023’te yüzde 3,13’e geriledi.

“Milyonlarca vatandaş anayasal haklarını kullanamıyor”

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Tüketici Sendikaları Federasyonu Tüketicinin Nabzı Çalışıyor Küme Lideri Yunus Emre Bitmez, “Geçen yıl tatile gidemeyenlerin sayısı bu yıl daha da arttı” dedi. Elde edilen verilerin olumsuz etkilerin ülke ekonomisi üzerindeki etkisini gösterdiğini belirten Bitmez, şunları kaydetti:

“Tüketiciler zorunlu ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmakta, enflasyon ve döviz kurlarındaki artış nedeniyle tatil yapmak birçok tüketici için hayal haline gelmiştir. Ancak tatil ve dinlenme her çalışan için anayasal bir haktır. Anayasa’nın 50. maddesi diyor ki; ‘dinlenme çalışanın hakkıdır’. Yönetmelikte de bu belirtiliyor.Milyonlarca vatandaşın anayasal haklarını kullanamaması yaygın bir hak ihlalidir.”

Tüketici Sendikaları Federasyonu geçen yıl “Yaşasın bayram” demişti. araştırmasıyla tüketicilerin tatil trendlerini araştıran bir araştırma gerçekleştirdi.

DW / HT,AK

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu