Ekonomi

İngiltere’de bir meyve ve sebze krizi var.

Ülkenin önde gelen süpermarket zincirlerinden Tesco, Asda, Morrisons ve Aldi, tedarik zincirlerinde yaşanan sorunlar nedeniyle müşteri başına meyve sebze ürünlerine sınırlama getirirken, birçok süpermarket rafının boş kaldığı görüldü.

İngiliz hükümeti ve market zincirleri tarafından yapılan açıklamalarda, sebze ve meyve ürünlerindeki krizin Avrupa ülkelerinde görülen kötü hava koşullarından kaynaklandığı belirtildi.

Müşteri başına limitler

Elektrik fiyatlarına yapılan zam, meyve sebze tedarik krizinde Hollanda’da seralarda üretim maliyetlerinin artmasına da katkı sağladı.

Asda, müşteri başına sadece 3 adet marul, brokoli ve karnabahar alınabileceğini açıklarken, Morrisons müşteri başına 2 adet salatalık, domates, marul ve biber ile sınırlandırdı.

İngiliz Perakende Konsorsiyumu’ndan (BCR) yapılan açıklamada, başta domates olmak üzere ülkenin ithal ettiği bazı meyve ve sebzelerde arz sorunu yaşandığı belirtildi.

İyileşme bekleniyor

Açıklamada, İngiltere’nin kış aylarında domates ihtiyacının yüzde 95’ini, marul ihtiyacının ise yüzde 90’ını İspanya ve Güney Afrika’dan karşıladığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu