Haber

AK Parti eski bakanının kardeşine Dışişleri Bakanlığı’nda yeni iş

Dışişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü’ne AK Parti eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın kardeşi Ayşe Hilal Sayan Koytak atandı. Koytak daha önce Kuveyt Büyükelçisi olarak atanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Büyükelçi atama kararları bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayınlanan kararlara göre 6 büyükelçiliğe ek olarak Dışişleri Bakanlığı’nda 4 üst düzey göreve atandı.

Türkiye’nin kararına göre; Gana Büyükelçisi Hasret Gülsün Ergün Ulueren, İran Büyükelçisi Derya Örs, Angola Büyükelçisi Alp Ay, Etiyopya Büyükelçisi Yaprak Alp, Portekiz Büyükelçisi Lale Ülker ve İngiltere ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Büyükelçisi Ümit Yalçın merkeze götürüldü.

Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Güngör Gana Akra Büyükelçisi Hicabi Kırşığı Tahran Büyükelçisi Ufuk Ekici Angola Büyükelçisi Kuzeydoğu Akdeniz Genel Müdür Yardımcısı Berk Baran Etiyopya Büyükelçisi Enformasyon Genel Müdürü Murat Karagöz Lizbon Büyükelçisi Genel Müdür Astana Büyükelçisi Mustafa Kapucu, Danışma Kurulu Dış Politika Üyesi ve Dışişleri Bakanı Özel Danışmanı Osman Koray Ertaş, Londra Büyükelçisi olarak atandı.

Dışişleri Bakanlığı’ndaki atamalar sonrasında boşalan Protokol Genel Müdürlüğü’ne Ahmet Cemil Miroğlu, Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü’ne Ayşe Hilal Sayan Koytak, Teftiş Kurulu Başkanlığı’na ise Mehmet Vakur Erkul getirildi.

AYŞE HİLAL SAYAN KOYTAK KİMDİR?

Ayşe Hilal Sayan Koytak, AK Parti eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın kardeşi. 2005 yılında AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığı’nda danışman olarak göreve başlayan Koytak, 2008-2014 yılları arasında Erdoğan’ın dış politika danışmanı olarak görev yaptı. 2017 yılında Kuveyt Büyükelçisi olarak atanan Koytak, Haziran 2022’de Cumhurbaşkanı kararı ile merkeze alındı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu