Haber

Berlin: Çin Büyükelçisi sınırı geçti

Almanya Federal Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Michael Roth, Çin Büyükelçisi’nin Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bağımsız ülkelerin egemenliğinin uluslararası hukukta dayanağı kalmadığına ilişkin açıklamasına sert tepki gösterdi. Roth, bu açıklamayla Ukrayna’nın egemenliğini de tartışmaya açan Çin Büyükelçisi Lu Shay’in “kesinlikle sınırı geçtiğini” ve “devletler hukukunu sorguladığını” söyledi.

Baltık ülkelerinden Çin Büyükelçisi’nin Fransa’da “istenmeyen kişi” ilan edilmesi için talepler olduğunu belirten Roth, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden 80’den fazla milletvekilinin bu talebi desteklediğini kaydetti.


Michael RothPhoto: Bernd von Jutrczenka/dpa/picture Alliance

Çin hükümeti de eleştirilere ilişkin bir açıklama yaparak, Pekin’in eski Sovyet ülkelerinin bağımsızlığını herhangi bir değişiklik olmaksızın tanımaya devam ettiğini duyurdu. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning, “Çin, eski Sovyet ülkelerinin konumuna ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonraki egemenliklerine saygı duyuyor” dedi.

Sözcü, gazetecilerin soruları üzerine Çin’in “Ukrayna’yı egemen bir ülke” olarak gördüğünü söyledi.

Çin Büyükelçisi tartışmaya neden olan ne söyledi?

Büyükelçi Lu Shayi Cuma akşamı Fransa’da LCI televizyonunda Katıldığı bir programda, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bağımsızlığını kazanan Doğu Avrupa ülkelerinin egemenlik haklarını sorgulayan ifadeler kullandı. Lu, bu ülkelerin “egemen devletler olarak statülerini onaylayan hiçbir uluslararası anlaşma olmadığı için uluslararası hukuka göre etkili bir statüye sahip olmadığını” söyledi.

Röportajda Çin Büyükelçisine Kırım’ın Ukrayna ile ilgili olup olmadığı da soruldu. Büyükelçi Lu, “Soruna nasıl baktığınıza bağlı. Bir tarih var. Kırım her şeyden önce Rusya’ya aitti.”

Çin Büyükelçisinin açıklamaları sadece Ukrayna’yı değil, 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlığını kazanan Estonya, Litvanya ve Letonya gibi AB üyelerini de kapsıyor.

dpa,Reuters / HS,ET

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

payas-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu