Haber

Anzak Koyu’nda düzenlenen Geleneksel “Şafak Ayini”

Çanakkale Kara Savaşları’nın 108. yıl dönümü anma törenleri kapsamında Gelibolu Yarımadası’ndaki Anzak Koyu’nda geleneksel “Şafak Ayini” düzenlendi.

Avustralyalı ve Yeni Zelandalılardan oluşan 2 bin kişilik bir grup, gece saatlerinde Çanakkale şehir merkezinden Gelibolu Yarımadası’na geçti.

Uyku tulumları ve battaniyelere bürünen katılımcılar, tören alanına kurulan dev ekranda belgesel, film, söyleşi ve bazı şehirlerdeki Anzak Günü törenlerini izleyerek “Şafak Ayini”nin başlamasını beklediler.

Şafakta başlayan programda Avustralya Gaziler İşleri Bakanı Matt Keogh ve Yeni Zelanda Savunma Bakanı Andrew Little günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yaptılar.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybeden yabancı askerlerin ailelerine yazdığı mektup okundu.

Türkiye Cumhuriyeti adına Çanakkale Vali Yardımcısı Davut Boztaş ve diğer ülke temsilcileri etkinlik alanına çelenk koydu ve bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda milli marşlarının okunmasının ardından program dualarla tamamlandı, Çanakkale Boğazı ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Harry Hall, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Ören Yeri Lideri İsmail Kaşdemir, İngiliz Başkomutanı Genelkurmay Başkanı Patrick Sanders. Ülkeden çok sayıda maslahatgüzar, büyükelçi, misyon lider yardımcısı ve savunma ataşesi katıldı.

Anzak ve Anzak Günü

Anzak, Avustralya ve Yeni Zelanda Ordu Birlikleri kelimelerinin ilk harflerinin kısaltmasıdır.

Anzaklar, 1915’te Çanakkale Boğazı’nda ve daha sonra Orta Doğu ve Avrupa’da müttefikleri adına savaştı. Anzak Günü, Avustralya ve Yeni Zelanda birliklerinin 25 Nisan 1915’te Gelibolu’ya çıkarmalarının yıldönümünü anıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu