Ekonomi

Başkan Seçer, TÜRKONFED Dünya Zirvesi’ne katıldı

MERSİN ()İGFA – TÜRKONFED 24. İşletme ve İş Dünyası Zirvesi, ‘Cumhuriyet’in 2. Yüzyılında Yeni Dönem, Yeni Ufuklar’ana tema ve ‘Hayallerimizdeki Türkiye’ sloganıyla 2-3 Aralık tarihlerinde Çukurova Sanayici ve İş Adamları Federasyonu’nun (ÇUKUROVASİFED) temeli olan Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) konutunda gerçekleştirildi. Önder Seçer, bölgedeki Adana, Mersin ve Hatay’ın birçok konuda birlikte çalışabileceğine işaret etti. “Ama her şeyden önce bölgesel bir işbirliğini geliştirme stratejisi belirlenmeli. Tabii ki merkezi yönetimin aldığı kararları da dikkate almamız gerekiyor.”söz konusu.

Başkan Seçer: “Görüşmenin Adana’da olması bölge için önemli”

Zirve sonrası yaptığı değerlendirmede; Önder Seçer, toplantının Çukurova’da yapılmasının ve mekan olarak Adana’nın seçilmesinin yerinde bir tercih olduğunu belirterek, “Adana ve Mersin birçok yönden aynı geçmişi, bugünü ve belki de yarını paylaşacak iki komşu şehirdir. Buradaki her gelişme iki şehrin de yararına olan gelişmeler olarak değerlendirilebilir. İşte bazı önemli hususlar. 2. yüzyıl Türkiye’sinde bugünün koşullarında neler kurulabilir? Kısa, orta ve uzun vadede neler planlanabilir, bunlar tartışıldı.söz konusu.

Burada tartışılan fikirlerin belediyelere de fayda sağlayacağını belirten Seçer, şöyle konuştu: “İş adamları bu görüşmeden elde ettikleriyle önümüzdeki 10 yılı planlayacaklar. Başarıları elbette şehrin gelişimine katkı sağlayacaktır” dedi. söz konusu. Seçer, olaya bölgesel olarak da bakılması gerektiğini kaydetti. “Toplantının burada yapılması bölge için de önemli. Türkiye’nin dört bir yanından değerli insanların burada olması ve bölgenin adının hem Türkiye’ye hem de dünyaya duyurulmasının önemli olduğunu düşünüyorum.”ifadelerini kullandı.

“Mersin markalaşmada hızlı ilerleyen bir şehir”

Adana’nın sanayileşme açısından daha erken geliştiğini ve bu anlamda marka şehir kimliğine sahip bir şehir olduğunu belirten Seçer, Mersin’in bu anlamda yeni çalışmalar yapan ve markalaşmada çığır açan bir şehir olduğunu söyledi. son yıllarda gerçekten sevindirici bir hızla. o yaptı.

Adana, Mersin ve Hatay’ın bölgesel geleceğin inşası açısından çok değerli şehirler olduğunu vurgulayan Seçer, Hatay’da başlayan vapur seferlerinin Mersin’de de mümkün olabileceğine işaret etti. “Bunun dışında çok çeşitli çalışmalar yapılabilir. Ortak turizm destinasyonları yapılabilir, ortak bölgesel etkinlikler yapılabilir. Bunun hem ekonomik hem de sosyal olarak daha büyük bir etkisi olacaktır. Ancak öncelikle bir işbirliği geliştirme stratejisinin belirlenmesi gerekiyor. Tabii ki merkezi yönetimin aldığı kararları da dikkate almamız gerekiyor.”söz konusu.

“Merkezi hükümet yatırımcıları çekmek için cazip fırsatlar sunabilir”

Seçer, yatırımcıları bu bölgeye çekmek için yerel yönetim olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını ancak yatırımcıları bu bölgeye çekmek için cazip fırsatlar sunacak olanın merkezi yönetim olduğunu söyledi. “Bunlardan biri de teşvik politikaları. Hangi bölgede hangi şubeyi geliştirmek istiyorsanız, o teşvik kapsamında o bölgeye avantaj sağlayacaksınız, o şubeyi canlandırmak adına. Ayrıca yatırımcı, yatırım yapacağı bölgedeki yerel yöneticilerin destekleyici bir anlayış içinde olduğunu bilirse buraya inançla gelir. Çünkü yatırımcı güven istiyor, hukuk istiyor, güvenlik konusunda herhangi bir zafiyet yaşamamak istiyor. Yatırımın o bölgeye, o bölgeye, o bölgeye yapılmasını istiyor.”dedi.

Son dönemde Adana ve Mersin’de çok büyük yatırımlar olduğunu sözlerine ekleyen Seçer, şunları kaydetti: “Her şeyden önce Mersin bir liman kentidir. Bunun çok önemli avantajları var. Mersin Limanı hem dünyaya açılan bir kapı hem de dünyanın her yerinden ürünlerin geldiği ve bu güzergahta, karayolu koridorunda transit ticarete olanak sağlayan bir bölgede yer alıyor. Mersin-Adana-Hatay hepsi bu işin içinde”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu