Ekonomi

Memur-Sen, Enflasyon Tehditini Ortadan Kaldırmak İçin Refah Payı İstedi

Memur-Sen, güncellenen enflasyon beklentilerini dikkate alarak enflasyon tehdidinin ortadan kaldırılması için kamu patronunun refah payını içeren bir teklifle toplu sözleşme masasına gelmesi gerektiğini belirtti.

Memur-Sen Yönetim Kurulu, Merkez Bankası’nın yılsonu enflasyon tahminini 2023 yıl sonu için yüzde 58 ve 2024 yıl sonu için yüzde 33 olarak güncellemesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Birlik, Merkez Bankası’nın yıllardır sabit tuttuğu yüzde 5’lik enflasyon hedefinin piyasa verilerinden uzak olduğunu, Temmuz ayındaki fiyat artışlarının enflasyonu tetikleyeceğini ve sabit getirilileri olumsuz etkileyeceğini hatırlatan açıklamada, şunlar kaydedildi: :

“Bu kapsamda 2024 yılında oluşacak enflasyon gerçeğini dikkate alarak enflasyonun kamu görevlileri üzerindeki etkisini en aza indirmek için 2024 yılında üçer aylık bazda önerilerde bulunduk ve refah payının düşürülmesi gerektiğinin altını çizdik. Enflasyona bağlı kayıpların önüne geçmek için verilmiştir.

Nitekim Merkez Bankası’nın ‘2025’te piyasa ve fiyat istikrarı sağlanacak’ açıklaması, Memur-Sen’in 3 aylık devir prestijiyle toplamda yüzde 110 zam içeren toplu iş sözleşmesi teklifinin haklılığını teyit etti. 2024 yılı için, 2025 yılı için 6 ay. Kamu patronu Memur-Sen’in teklifini doğru ve yanlışını görmeli, güncellenen enflasyon beklentilerini dikkate almalı ve enflasyonu ortadan kaldırmak için refah payını içeren bir teklifle toplu iş sözleşmesi masasına gelmelidir. tehdit.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu