Haber

Yılmaz Özdil beraat etti

YALOVA Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. ‘Bağnazın Tehdidi’ başlıklı yazısında Ebubekir Sifil’e hakaret ettiği iddiasıyla 4 yıla kadar hapsi istenen Gazeteci-Yazar Yılmaz Özdil beraat etti.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan Yılmaz Özdil ile müşteki Ebubekir Sifil katılmadı.

Duruşmada söz alan Sifil’in avukatı Mehmet Akif Mavi, “Bu tür ifadelerin cezai çerçeveden çıkarılması, köşe yazarlarına herkesi aşağılama ve sözlü saldırı fırsatı sunulması anlamına geliyor. Sanıkların cezalandırılmasını talep ediyoruz.” “Kesinlikle suç işleme kastı ile hareket etmemiştir, gazetecidir. Bu nedenle basın ve ifade özgürlüğü çerçevesinde beraat talep ediyoruz.” Mahkeme, suçun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle Yılmaz Özdil’in beraatine karar verdi.

4 YILA KADAR HAPİS OLMAK İSTEDİ

Yılmaz Özdil, “Öldükleri zaman naaşları camilerimize getirilmesin” diyen Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Ebubekir Sifil’e yönelik “Yorucuların tehdidi” başlıklı bir yazı yazdı. Sifil de bu yazısında Yılmaz Özdil’in kendisine hakaret ettiğini öne sürerek şikayetçi oldu. Şikayet üzerine tarafların uzlaşmaya varamaması üzerine savcılık tarafından dava açıldı. İddianamede, Ebubekir Sifil’in avukatının yaptığı şikayette, Yılmaz Özdil’in 13 Aralık 2020 tarihinde bir televizyon programında yağmur duası ile ilgili aşağılayıcı ve alaycı ifadeler kullandığı belirtildi. 19 Aralık 2020 tarihli Sözcü Gazetesi’nde yer alan “Bağnazın Tehdidi” başlıklı köşe yazısında kullandığı ifadelerin eleştiri ve ifade özgürlüğü ile hiçbir ilgisi yoktur. İddianamede, yazıda yer alan sözlerin müştekinin şeref, erdem ve haysiyetini rencide edebileceği, basın ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği belirtildi. Yılmaz Özdil hakkında ‘zincir niteliğindeki basın ve yayın araçlarıyla aşağılama’ suçundan 6 aydan 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istendi.

haber-merkezefendi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu