Ekonomi

Türkiye’de hane halkı borcu arttı, şirketler azaldı

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), Küresel Borç İzleme raporunu yayınladı. Rapora göre bu yılın üçüncü çeyreğinde küresel borç tutarı 307,4 trilyon dolar olarak hesaplandı.

Dünyadaki haberlere göre geçen yılın aynı döneminde küresel borç miktarı 289 trilyon dolar olarak kayıtlara geçmişti. Bu dönemde küresel borç fiyatındaki artış ABD, Japonya, Fransa ve İngiltere gibi gelişmiş ekonomiler ile Çin, Hindistan, Brezilya ve Meksika gibi gelişmekte olan ülkelerin borçlarını artırdı. Büyük artış etkili oldu.

Sektör bazında bakıldığında borç seviyelerindeki artışın kamu sektöründe daha belirgin hale geldiği görüldü. Gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ekonomide mali bütçe açıkları salgın öncesi seviyelerin oldukça üzerinde kaldı.

Yıl sonuna kadar küresel borcun 310 trilyon dolara ulaşacağı iddia edildi. Bu dönemde küresel borcun ülkelerin toplam GSYH’sine oranı yatay kalarak yüzde 333’e ulaştı.

Gelişmiş ekonomilerin toplam borcu 206 trilyon dolara yükselirken, gelişmekte olan ekonomilerin toplam borcu 101,3 trilyon dolara ulaştı. Gelişmekte olan ekonomilerde toplam borcun GSYİH’ye oranı yüzde 255 olarak kaydedildi.

Türkiye’de borçların GSYİH’ye oranı dikkate alındığında, yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre hane halkı borçları yüzde 11,6’dan yüzde 12,3’e yükselirken, finans dışı şirketlere ilişkin borçlar da arttı yüzde 60,1’den yüzde 53’e. Kamu borçları yüzde 37,1’den yüzde 33,8’e, banka gibi finans şirketlerine olan borçlar ise yüzde 22,1’den yüzde 17,8’e geriledi. (EKONOMİK HİZMET)

basaksehirajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu