Ekonomi

Türkiye, Suudi Arabistan’ın “e-vize” sistemine dahil oldu

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan açıklamada, 17 Ekim itibarıyla Türkiye’nin de Suudi Arabistan’da turizm amaçlı elektronik ziyaret vizesi verilen ülkeler grubuna dahil edildiği, bu başvurudan önce Türk vatandaşlarının vizeye konu edildiği hatırlatıldı. Suudi Arabistan’a yapacakları seyahatlerde “etiket vizesi”ne tabidir.

Yeni düzenleme çerçevesinde umuma mahsus ve resmi pasaport hamili Türk vatandaşları turistik amaçlı (turistik, iş, umre, aile ziyareti) e-vize başvurularını “https://visa.visitsaudi.com” internet sitesinden yapabilecekler. ve Suudi Arabistan’a vardıklarında havalimanlarında e-vize yoluyla. Açıklamada, vize gişelerinden veya Suudi Arabistan’ın Türkiye’deki mukim temsilcilerinden “365 günde 90 gün” kalışlar için “tek girişli” veya “çoklu girişli” vize alabilecekleri belirtildi.

“E-vize uygulaması hac yükümlülüğünü kapsamamaktadır. Hac döneminde sadece kutsal bölgeler dışındaki şehirlere turistik ziyaretler e-vize ile yapılabilecektir. Suudi Arabistan vatandaşları da etiket vizesi, e-vize alabilecekler. Ülkemize seyahatlerde sınır kapılarında vize ve bandrol vizesi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu