Haber

Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Irak Başbakanı ile “stratejik ortaklığı” görüştü

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Irak Başbakanı Muhammed Şii el-Sudani ile stratejik ortaklık geliştirmek için işbirliği yollarını değerlendirdi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın haberine göre Veliaht Prens Bin Selman, Irak Başbakanı Sudani ile telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Konseyi çerçevesinde iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve stratejik ortaklığın geliştirilmesine yönelik iş birliği yolları ele alındı.

Irak resmi haber ajansı INA’nın haberine göre, Sudani-Bin Selman görüşmesinde öncelikle Suudi Arabistan-Irak Uyum Kurulu çerçevesinde. ekonomiYatırımdan yatırıma birçok alanda karşılıklı işbirliğinin iki ülkeye katkı sağlayacak şekilde sürdürülmesinin önemine vurgu yapıldı.

Irak-Suudi Arabistan ilişkileri

Suudi Arabistan, Irak’ın 1990’da Kuveyt’i işgal etmesinden sonra, 25 yıl sonra Aralık 2015’te Bağdat ile diplomatik ilişkilerine yeniden başladı.

Onlarca yıllık gerginliğin ardından ilişkiler, dönemin Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyr’in 25 Şubat 2017’de Bağdat’a yaptığı ziyaretin ardından düzelmeye başladı.

Temmuz 2021’de Suudi Arabistan ile Irak arasında tüm siyasi, güvenlik ve ekonomik belgeleri müzakere etmekle görevli bir uyum komitesi kuruldu.

Irak, Suudi Arabistan ile İran arasında diplomatik ilişkilerin yeniden açılmasına yönelik müzakerelerde arabuluculukta da aktif rol oynadı.

haberladik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu