Haber

Sudan’daki çatışmalar nedeniyle 100.000 Güney Sudanlı ülkelerine döndü.

Birleşmiş Milletler (BM), Sudan’daki çatışmalar nedeniyle yaklaşık 100 bin Güney Sudanlı’nın ülkelerine dönmek zorunda kaldığını duyurdu.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Operasyonlardan Sorumlu Yüksek Komiser Yardımcısı Raouf Mazou, Twitter hesabından Sudan’da 15 Nisan’dan bu yana ordu ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında devam eden çatışmalara ilişkin paylaşımda bulundu.

Mazou, “Sudan’daki savaş iki ay önce başladığından beri yaklaşık 100 bin Güney Sudanlı ülkelerine dönmek zorunda kaldı.” dedi. ifadelerini kullandı.

Sudan’daki çatışmalar

Sudan’da ordu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi hareket ettiği için tehdit olarak gördüğü HDK’nın 2 yıl içinde orduya tam olarak entegre olmasını istiyordu. Başkent Hartum’da ve çeşitli kentlerde 15 Nisan sabahı taraflar arasında yaşanan söz düellosu ve tırmanan gerilim silahlı çatışmaya dönüştü.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Sudan’da devam eden çatışmalar nedeniyle 850’den fazla kişinin öldüğünü ve 5 bin 500’den fazla kişinin yaralandığını bildirdi.

Taraflar mevcut ateşkesi en son 29 Mayıs’ta 5 gün daha uzatmıştı.

ABD ve Suudi Arabistan, Sudan ordusu ile HDK arasındaki çatışmaların durdurulması amacıyla Cidde’de yürütülen görüşmelere, iki tarafın ateşkesi ihlal etmesi nedeniyle 1 Haziran’da ara verildiğini açıklamıştı.

haber-samandag.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu