Haber

‘Sorgula’ e-postasına dikkat edin!

ANKARA (İGFA) –YSK’dan geldiği iddia edilen ‘Seçmen kaydınızı sorgulayın’ başlıklı mesajlarla ilgili uyarıya, İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan ve dezenformasyon içeren haberlerin yer aldığı 29-30 Mart 2023 tarihli Dezenformasyon Bülteni’ne yer verildi.

Bazı vatandaşlara e-posta yoluyla gönderilen ve “Seçmen kütüğünüzü sorgulayın” başlıklı tebligatların Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ile hiçbir ilgisinin bulunmadığının belirtildiği bültende şu ifadelere yer verildi:

“14 Mayıs’ta yapılacak genel seçimlerden istifade eden siber teröristler, bazı vatandaşlarımızın kişisel bilgilerini oltalama yoluyla ele geçirmeye çalışmaktadır. Yüksek Seçim Kurulu adına gönderilen e-postada, Sorgulama işleminin yapılması gerektiği belirtilirken, yönlendirilen internet sitesine seçmenlerin adres bilgilerini girmeleri isteniyor.Gaye, e-posta ile seçmenin iletişim yoluyla kişisel bilgilerini paylaşmaya yönlendirilmesi amaçlanıyor. ve sonuç olarak şahısların paralarına veya kimlik bilgilerine el koymak. Söz konusu e-postalar tamamen sahte olup, YSK ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Resmi kurumların isim ve logoları kullanılarak kişisel bilgilerinizin istendiği SMS veya e-postalara itibar etmeyiniz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu