Haber

Rusya’da cinsiyet değiştirme yasağı yürürlüğe girdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede cinsiyet değiştirme operasyonlarını ve hedefe yönelik hormon tedavilerini yasaklayan maddeye imza atarak yürürlüğe koydu.

14 Temmuz’da parlamentonun alt kanadı Duma’da oybirliğiyle kabul edilen yasa, biyolojik cinsiyeti dışında bir cinsel kimliğe sahip kişilerin tıbbi yardıma erişimini engellediği ve kendi kaderini tayin hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle doktorlar ve insan hakları savunucuları tarafından eleştiri konusu oluyor.

Kanun hormon tedavisini ve cinsiyet değiştirme operasyonlarını yasaklıyor ve transseksüel olduktan sonra evlenenlerin evlilikleri de iptal ediliyor. Cinsel organlardaki gelişimsel bozukluklar nedeniyle gerekli ameliyatlar yapılmaya devam edilecektir.

Yasanın öncüleri, yasanın “Batı ideolojilerine” karşı mücadelede kültürel gelenekleri ve aile maliyetlerini savunmayı amaçladığını vurguladılar. Klasik aile hayatını savunan Putin, evliliğin sadece kadın ve erkek arasında olabileceğini de anayasa ile güvence altına almıştı. Rus Ortodoks Kilisesi de farklı cinsel kimliklere karşı çıkar ve onları Batı’nın liberal ideolojisinin yansımaları olarak tanımlar.

dpa / Birleşik Krallık,ET

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu