Haber

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: “ABD ve partnerlerinin Ukrayna tutumu nedeniyle Doğu Asya Zirvesi’nin ortak bildirisi reddedildi”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kamboçya’da düzenlenen ASEAN Zirvesi’ne dair yaptığı açıklamada, “ABD ve partnerlerinin Ukrayna tutumu nedeniyle Doğu Asya Zirvesi’nin ortak bildirisi reddedildi” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh kentinde düzenlenen ASEAN Zirvesi’ne katıldı. Üye ülke başkanlarının Ukrayna’da yaşanan krize dair fikir alışverişinde bulunduğu 17. Doğu Asya Zirvesi’ne dair açıklamalarda bulunan Lavrov, Doğu Asya Zirvesi’nin ardından ortak bildiri yayınlanmadığını söyledi. ABD, NATO ve müttefiklerinin Asya – Pasifik politikalarını eleştiren Lavrov, “17. Doğu Asya Zirvesi sona erdi. Zirvede gerçekleşen tartışmada bu bölgede uzun süredir devam eden süreçlere ilişkin analizimiz doğrulandı. Bölgede şimdi ABD ve müttefiklerinin yanı sıra Kuzey Atlantik İttifakı (NATO) ‘ustalaşmaya’ çalışıyor. Son zamanlarda, hiçbir şekilde, hiç kimseye açık olmayan formatların tanıtıldığı Hint-Pasifik stratejileri kavramı ortaya atıldı. ASEAN çevresinde oluşturulan kapsayıcı yapılarla rekabet edilmekte ve Asya-Pasifik bölgesindeki Çin ve Rusya’nın çıkarlarını sınırlamaya odaklanılarak bu bölgenin askerileştirilmesi önerilmektedir. Bu herkesçe anlaşılıyor. Bunun bir örneği şu anda Yeni Zelanda, Kanada ve Japonya’nın aktif olarak dahil olduğu AUKUS (ABD, Avustralya, İngiltere) askeri bloğunun oluşturulmasıydı” derken, Batılıların Tayvan krizini de tırmandırmaya çalıştığını söyledi.

“NATO, Asya-Pasifik’te başrolde oynamak istiyor”

NATO’nun, Asya-Pasifik’teki politikalarına da değinen Lavrov, “NATO artık büsbütün savunma ittifakı olduğunu belirtmiyor. NATO, SSCB ve Varşova Paktı olduğu vakit savunma bloğuydu. O vakitten beri savunma çizgilerini bizim sonlarımıza yaklaştırdılar. Bu yaz Madrid’deki zirvede ise küresel sorumluluk taşıdıklarını ve Avrupa-Atlantik ile Asya-Pasifik’in güvenliğinin parçalanamaz olduğunu ilan ettiler. Yani burada başrolde oynamak istiyor ve kelamda savunma çizgisini Güney Çin Denizi’ne ilerletiyorlar” ifadelerini kullandı.

“Ortak bildiri kabul edilmedi”

Zirvede gündemin Ukrayna krizi olduğunu, ABD ve müttefiklerinin bu tartışmada kendileri açısından kabul edilemez önerilerde bulunduğunu belirten Lavrov, “Bugün ortak kararlar alınmadı, çünkü ABD ve partnerleri Ukrayna ve etrafındaki durumla ilgili muhakkak kabul edilemez görüşlerde ısrar etti. Bu nedenle işbirliğinin geleceğiyle ilgili başlıklar, doruğa başkanlık eden Kamboçya tarafından yapılacak açıklamada belirtilecek” diyerek kelamlarını tamamladı. – PHNOM PENH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu