Teknoloji

Rimac Nevera, 412 Km/s ile Kendi Rekorunu Kırdı

2009 yılında kurulan ve BMW’nin en ünlü arabalarından olan 1984 model M3’ü elektrikli bir yarış makinesine çevirmesiyle ünlenen Rimac, geçtiğimiz yıl dünyanın en süratli arabalarını üreten Bugatti tarafından satın alınmıştı. Hatırlarsanız markanın ürettiği Nevera, geçtiğimiz yıl dünyanın en süratli arabası ünvanını kazanmıştı.

Daha sonra bu rekoru Tesla Roadster’a kaptıran Rimac, güncellenmiş Nevera ile elektrikli arabaların hükümdarı olduğunu tekrar kanıtladı.

412 km/s ile dünya rekoru kırdı

4 elektrik motoruyla birlikte 1914 beygir güce sahip olan ve 2360 Nm torka sahip olan bu tekerlekli canavarın sürat kilidi, yalnızca bu rekorun kırılması için kaldırıldı. Ekseriyetle araba üreticileri tarafından koyulan bu sürat kilitleri, araçlarım motorlarına ve ve başka donanımlarına ziyan gelmemesi için optimum sürat hesaplanarak koyuluyordu.

Kelimenin tam manasıyla zincirlerini kıran Nevera, Almanya’nın Papenburg kentindeki test pistinde hünerlerini stantları. Bugatti Rimac’ın test pilotu Miro Zrnčević tarafından kullanılan araç, 412 km/s ile dünya rekoru kırdı. Bu rekorla dünyanın en süratli elektrikli arabası olduğunu kanıtlayan Nevera, dünyanın en süratli arabaları listesinde ise SSC Ultimate Aero’yu geride bırakarak 10. sıraya yerleşti. Alışılmış ki listedeki başka arabaların içten yanmalı ya da hibrit olduğunu da belirtelim.

Dünyanın en süratli 10 otomobili

Marka-Model

Hız Rekoru

1. Koenigsegg Jesko Absolut

531 km/s

2. Hennessey Venom F5

500 km/s

3. Bugatti Chiron Harika Sport 300+

489 km/s

4. SSC Tuatara

474 km/s

5. Koenigsegg Agera RS

447 km/s

6. Hennessey Venom GT

434 km/s

7. Bugatti Veyron Üstün Sport

431 km/s

8. Bugatti Chiron

420 km/s

9. Koenigsegg Agera R

418 km/s
10. Rimac Nevera 412 km/s

Rimac Nevera’nın yeni sürat rekoru

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu