Teknoloji

NVIDIA, PC’deki Oyun Deneyimini Baştan Aşağı Değiştirecek Yapay Zekâ Asistanı “G-Assist”i Duyurdu: Oyun Oynarken Size Yardım Edecek!

Yapay zekâ hamleleriyle son zamanların en gözde şirketlerinden olan NVIDIA, bugün bir etkinlik gerçekleştirdi. CEO Jensen Huang’ın sahnede yer aldığı sunumada, şirketin yapay zekâ planlarıyla ilgili bilgiler paylaşıldı.

Bunlardan biri de G-Assist ismi verilen yeni bir projeydi. İlk demosu paylaşılan bu proje, bir yapay zekâ asistanı olarak karşımıza çıkıyor ve bilgisayarlarda oyun oynayan kullanıcılara yardımcı olmayı planlıyor.

G-Assist, oyun oynarken asistanınız olacak

G-Assist projesi, şu anda geliştirilme aşamasında. Bu nedenle sadece küçük bir demosuna ve neler yapabileceği konusunda bilgilere sahibiz. NVIDIA’nın aktardığına göre bu araç, oyuncular için bir yapay zekâ asistanı olacak. Hem geliştiricilerin hem de RTX GPU sahiplerinin yararlanabileceği bu sohbet botu, oyunlarda “rehber” görevi görerek PC oyuncularına yardımcı olacak. Bunun yanı sıra oyunlara uygun şekilde bilgisayarlarınızı optimize etme yeteneğine bile sahip olacak.

NVIDIA’nın paylaştığı demodan nasıl çalışacağına dair fikir edinebiliyoruz. Oyun oynarken ekrandan onunla sohbetler gerçekleştirebiliyorsunuz. Ekranda neler olduğunu anlayıp size bilgi verebiliyor. Aynı zamanda oyunla ilgili tüyolar da sağlıyor.

Envanterinizde neler yapabileceğinizden oyunlar için doğru ayarların ayarlanmasına kadar birçok işlevi yapma yeteneğine de sahip. Örneğin monitörünüz 240 Hz’i desteklerken sizin 60 Hz’de oynadığınızı fark edip bunu düzenleyebiliyor. Ondan performansı artırmak için tavsiyeler de alabiliyorsunuz. Oyuncular için gerçekten çok yararlı olacağını söyleyebiliriz.

Yakın zamanda Microsoft’un da Build etkinliğinde benzer bir asistan geliştirdiğini görmüştük. Yani yakında PC’de oyun oynarken yapay zekâ yoldaşımız olacak. G-Assist projesinin ne zaman geniş çapta kullanıma sunulacağı henüz belli değil.

arhaviajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu