Haber

Mızraklı’nın yeniden yargılandığı dava görülüyor

9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından “eksik muayene” nedeniyle bozulan ve yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın yeniden yargılanması, devam etti.

Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Diyarbakır Milletvekilleri Cengiz Çandar, Mehmet Kamaç, Adalet Kaya, Ceylan Akça, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu katıldı, görevden alınan Diyarbakır ilçe belediye eşbaşkanları, Halkların Demokrat Partisi. (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticileri izledi.

Mızraklı’ya Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Birleştirme Sistemi (SEGBİS) ile bağlanıldı.

MA’nın haberine göre, Mızraklı’nın yargılandığı Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Enver Akman’ın Manisa’ya atandığı öğrenildi. Akman, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Genel Başkanı Leyla İnanç, Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan ve seçim belgesi verilmeyen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Hülya Alökmen’e verdiği cezalarla gündeme geldi. Kanun Hükmünde Kararname nedeniyle.

AÇIK TANIK AKBIYIK DİNLENDİ

Mızraklı davasında çok sayıda gazeteci, avukat, sanatçı ve siyasetçi hakkında konuşan açık tanık Ümit Akbıyık’ın da mahkeme tarafından dinlendiği ortaya çıktı. Geçen hafta dinlenen Akbıyık’ın Mızraklı hakkında yaptığı açıklamalar dava dosyasında yer aldı.

Selçuk Mızraklı, geç başlayan duruşmaya katılanları selamlayarak teşekkür etti. Açıklamalarına HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın sıcak selamlarını ileterek başlayan Mızraklı, “Ben tutuklu değilim, tutukluyum. Seçilmiş bir belediye başkanıyım. Operasyonun ardından asılsız iddialarla buradayım. Hiçbir suç sabit değilken İçişleri Bakanı ayağa kalktı ve açıklama yaptı. Biz bunun bir irade gaspı olduğuna inanıyoruz.” Ona söyledik. Büyükşehir belediye başkanı bir itirafçının sözleri üzerine tutuklandı. Bu anayasaya aykırıdır” dedi. (HABER MERKEZİ)

alacakayahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu