Haber

Meksika uyuşturucu üretiminde kullanılan kimyasalları takibe aldı

Meksika’da sentetik uyuşturucu üretiminde kullanılan kimyasal unsurların takibi için çevrim içi bir platform oluşturuldu.

Sağlık Risklerine Karşı Müdafaa Federal Komitesi (COFEPRIS) Lideri Alejandro Svarch, kurumda, geçen yıllarda “yolsuzluk ve (kimyasal) maddelerin kötüye kullanım faaliyetleri” olduğunu belirtti.

Svarch, o periyotta kimyasal unsurlara ait “takdire kalmış” bir kullanım olduğunu ve hesap verme zorunluluğunun olmadığını söyledi.

Üretim niyetiyle çeşitli kimyasalların sevkiyatının yapıldığını kaydeden Svarch, bu kimyasalların birçok sefer yasa dışı husus üretiminde kullanıldığına işaret etti.

Svarch, “iki amaçlı” kullanımı olan kimyasal öncül unsurların ithalatının izlenebilmesi ve tüketiminin doğrulanması emeliyle çevrim içi bir platform kurulduğunu açıkladı.

COFEPRIS Lideri Svarch, kelam konusu kimyasal öncüllerin takibinde QR koddan yararlanılacağını tabir etti.

“İki amaçlı” kullanımı olan öncül kimyasal hususlar, sentetik uyuşturucu üretiminin yanı sıra yasal kapsamda kozmetik ve paklık üzere farklı dallarda de kullanılıyor.

Ülkenin birçok eyaletinde faaliyet gösteren uyuşturucu kartelleri, birtakım sentetik uyuşturucuların ABD’ye girmesinden de sorumlu tutuluyor.

Meksika’da 2021’de 33 bin 308 kişi, uyuşturucu çetelerinin savaşı nedeniyle ömrünü yitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu