Haber

Kuzey Kore, Japonya Denizi yönünde iki kısa menzilli balistik füze fırlattı

Kuzey Kore’nin Japonya Denizi yönüne iki kısa menzilli balistik füze fırlattığı bildirildi. Füzeler Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesine (MEB) indi.

Kuzey Kore, uluslararası kamuoyunun tepkilerine rağmen balistik füze denemelerine devam ediyor. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin yerel saatle 19.25-19.37 ortasında başkent Pyongyang yakınlarındaki Sunan bölgesinden iki kısa menzilli balistik füze ateşlediği bildirildi. ABD güçleri ile iş birliği içinde detaylı soruşturmaların sürdürüldüğü bildirildi.

Japonya alarmda

Kuzey Kore’nin son füze denemesi de Japon hükümetini alarma geçirdi. Japonya Başbakanı Fumio Kishida, aralarında Japonya Savunma Bakanı Yasukazu Hamada ve Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi’nin de bulunduğu ilgili heyetiyle saat 20:30 sıralarında başbakanlık konutunda acil bir toplantı yaptı. Füzelerin ülkenin münhasır ekonomik bölgesine düştüğü açıklanırken, ilk belirlemelere göre bölgede seyreden uçak ve gemilerde herhangi bir hasar tespit edilmedi. Japonya Başbakanı Kişida, füze denemesinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının ihlali anlamına geldiğini hatırlatarak Kuzey Kore’yi şiddetle kınadı.

Seul-Washington ittifakına misilleme

Kuzey Kore’nin son füze testinin, Güney Kore ve ABD güçlerinin bugün Pocheon bölgesindeki Seungjin Eğitim Sahası’nda gerçekleştirdiği ortak askeri tatbikatın beşinci ve son ayağının hemen ardından gelmesi, Seul’e misilleme olarak yorumlandı. Washington ittifakı.

Pyongyang, 13 Nisan’da Hwasong-18 kıtalararası balistik füzesini fırlatarak son balistik füze testini gerçekleştirdi. – PYONGYANG

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu