Sağlık

Kontrolsüz Ateş Düşürücü Kullanmak Zatürre Semptomlarını Gizleyebilir

Akciğer iltihaplanması olarak bilinen zatürre (pnömoni), enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen hayat kayıpları içinde hala birinci sırada yer alıyor. Zatürre teşhisinin gecikmesinin hayat kaybı riskini de artırdığının altını çizen Göğüs Hastalıkları uzmanı Dr. Öğr. Ü. Seha Akduman, viral üst teneffüs yolu enfeksiyonlarından sonra geçmeyen öksürük, devam eden dirençli ateş, koyu renkli balgam çıkarma ve nefes darlığının yeni gelişen zatürrenin bulgusu olabileceğini söyledi.

İngiltere ve ABD’de hayat kaybı nedenleri ortasında 6. sırada yer alan zatürre ülkemizde ise 5. sırada yer alıyor. Bakteri, virüs, mantar üzere çeşitli mikroplarla oluşabilen bu değerli problemde erken ve gerçek tedavinin bu nedenle hayat kurtarıcı olduğunu söyleyen Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Göğüs Hastalıkları uzmanı Dr. Öğr. Ü. Seha Akduman, zatürrenin ciddiyetine işaret eden istatistiklerle ilgili şu bilgileri verdi: “Veriler, ayakta tedavi edilen hastalarda yaşam kaybı oranının yüzde 1-5 iken, hastanede tedavi edilen vakalarda bunun yüzde 12’ye, yoğun bakım desteği gerektiren hastalarda ise yüzde 40’a ulaştığını gösteriyor.”

HASTALIK İLERLEDİKÇE HAYAT KAYBI ORANI YÜKSELİYOR!

Ülkemizde yapılan çalışmalarda pnömoniden mevt oranının hastalığın tartısı ile bağlantılı olarak yüzde1 ile yüzde 60 ortasında değiştiğine işaret eden Dr. Öğr. Ü. Akduman, “Hastanede yatması gereken ağır pnömonilerde oranın belirgin daha yüksek olduğu (10.3-60) gösterilmiş durumda” diye konuştu.

YAŞLI HASTALARDA ATEŞ GÖRÜLMEYEBİLİR!

Zatürrede görülen ateşin mikroplar ile savaşın göstergesi olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Ü. Seha Akduman, lakin bağışıklığı zayıflayan 65 yaş üstü şahıslarda ateş karşılığının olmayabileceğini belirterek kelamlarına şöyle devam etti.

“Klasik bulgular, ateş, öksürük, balgam çıkarma, göğüs ağrısı en sık rastlanan belirtilerdir. Bununla birlikte hastalarda, nefes darlığı, bilinç kaybı, bulantı-kusma, sık nefes alıp verme, kas-eklem ağrıları, halsizlik gibi belirtiler de görülebilir. Ancak özellikle yaşlı kişilerin daha dikkatli olması önemli. Zira yaşlı hastalarda ateş görülmeden yalnızca bilinç bozukluğu ile de zatürre ortaya çıkabilir.”

KONTROLSÜZ ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ KULLANMAYIN!

Zatürre teşhisinin gecikmesinin hayat kaybı riskini artırdığına dikkat çeken Dr. Öğ. Ü. Seha Akduman, bilhassa içinde bulunduğumuz devirde artan viral üst teneffüs yolu enfeksiyonlarından sonra geçmeyen öksürük, koyu renkli balgam çıkarma ve nefes darlığı eklenmesinin yeni gelişen zatürrenin bulgusu olabileceğini söyledi. Dr. Öğ. Ü. Akduman, kelamlarına şöyle devam etti: “Burada bilhassa dikkat çekmek istediğim bir nokta var. Üst teneffüs yolu enfeksiyonlarına karşı denetimsiz halde ilaç ya da ateş ateş düşürücülerin kullanılması ateşi ve semptomları baskılayabilir. Bu durumda doktora gitmek gecikeceği için zatürre tanısı da gecikecektir. Bu nedenle muhakkak hekim tarafından önerilmeden ilaç kullanılmamalı. Viral enfeksiyonlardan sonra uygun dinlenmek, kâfi ve kaliteli uyumak, sıvı alımına, beslenmeye dikkat ekmek değerli. Bilhassa D vitamini üzere bağışıklık sistemi ile alakalı vitaminlerini tertipli kullanması da önerilir.”

RİSKLİ BİREYLER HEM ZATÜRRE, HEM GRİP AŞILARINI YAPTIRMALI

Özellikle KOAH, astım, diyabet, kronik böbrek hastaları, kanser hastaları ve kemoterapi alan bireylerin korunmak için kesinlikle zatürre ve grip aşılarını yaptırmaları gerektiğini hatırlatan Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Göğüs Hastalıkları uzmanı Dr. Öğr. Ü. Seha Akduman, dikkat edilmesi gerekenler konusunda şu bilgileri verdi:

“Sigara kullanımı zatürre için çok ciddi bir risk faktörünü oluşturuyor. Bu nedenle eğer hasta kullanıyorsa mutlaka bırakmalı hatta pasif içici konumunda olmamak için sigara dumanına maruz kalabileceği ortamlardan uzak durmalı. Bunun yanında bağışıklığı zayıflamış kişilerin kalabalık ortamlardan uzak durmaları ve maske kullanımına özen göstermeleri de korunma anlamında önem taşıyor.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu