Teknoloji

iPhone fabrikasında büyük isyan: Şiddet görüntüleri geliyor

Bloomberg’in bildirdiğine göre, Foxconn’un Çin’in Zhengzhou kentindeki en büyük iPhone fabrikası, şiddetli çatışmalar da dahil olmak üzere işçi protestolarıyla sarsıldı. Videolar, yüzlerce işçinin yürüyüşe katıldığını ve bir yöneticiyle yüzleştiğini ve çeşitli şiddet olaylarını gösteriyor. Engadget Chinese tarafından görülen ve Weibo’da yayınlanan görüntülere nazaran, çalışanların daha az yan haklar ve ikramiyeler için daha uzun bekleme müddetleri yüzünden memnuniyetsizliklerini belirttikleri bildiriliyor.

Kısa bir görüntüde çalışanların “Haklarımızı savunun! Haklarımızı savunun!” diye bağırarak polisle yüzleştikleri görülürken, bir oburu ise bir konferans odasında bir yöneticiyi çevreleyen bir küme çalışanı gösteriyor. İkincisinde bir kişi “Buradan gerçekten korkuyorum, hepimiz COVID pozitif olabiliriz” derken, bir oburu “bizi ölüme gönderiyorsunuz” diyor.

Diğer görüntüler, beyaz giysili bireylerin birine sopalarla saldırdığını ve çalışanların dolu bir polis aracını çevreleyip salladığını gösteriyor. Birkaç görüntüde personeller, yemek alacaklarından asla emin olamadıklarından ve yetersiz COVID muhafazalarından şikayet ediyor. Reuters’in de aralarında bulunduğu haber ajansları, bazı videoların gerçekliğini henüz doğrulamadı.

Devam eden COVID-19 salgınlarıyla Foxconn, personeli dış dünyadan izole edilmiş bir şekilde sahada çalışmaya ve yaşamaya zorlayan katı “kapalı döngü” karantina kuralları uyguladı. Hong Kong’lu bir savunuculuk kümesi Reuters’e “Foxconn’daki kapalı döngü üretimin COVID’in şehre yayılmasını önlemeye yardımcı olduğunun açıkça görüldüğünü, ancak fabrikadaki işçiler için hiçbir faydası olmadığını (daha da kötüleştirmese bile)” söyledi. Diğer çalışanların söylediklerine göre binlerce işçi fabrika kampüsünden kaçmış olabilir ve bu da Foxconn’u çalışanını elde tutmak için ikramiye ve daha yüksek maaşlar teklif etmeye zorlamış olabilir.

Foxconn, geçtiğimiz ay COVID tasaları nedeniyle birebir fabrikadaki iPhone üretimini büyük ölçüde azalttı ve Apple da iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max sevkiyatlarının erteleneceğini duyurmak zorunda kaldı. Şirketin Zhengzhou fabrikası, aygıtların üretiminin yüzde 70’inden sorumlu olan 200.000 çalışanıyla dünyanın en büyük iPhone fabrikası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu