Teknoloji

İnsan genlerinin elektriksel olarak kontrol edilebileceği ortaya çıktı: Gelecekte sağlığımızı iyileştirmek için akıllı saatler kullanılabilir!

Son yıllarda yapay zekanın teknoloji ile birleşmesinden doğan birçok yenilik yapılmaya başlandı. Ortaya çıkan en son deneysel teknoloji, insanlık için büyük bir gelişme olabilir.

Özel olarak tasarlanmış bir teknolojiye sahip İsviçreli bilim adamları insülin üretiminin tetiklenmesi başardı. Bilim adamları bunu küçük elektrik darbelerisayesinde başarılı oldu.

İnsan genleri elektriksel olarak kontrol edilebilir!

İsviçreli bilim adamları bu deneysel teknolojiyi geliştirdiler. “elektrojenetik” adını verdiler. Geliştirilen bu teknoloji, giyilebilir cihazlar sayesinde yardıma ihtiyaç duyduğumuz anlarda kullanılabiliyor. Hedef genleri aktive etmek için elektrik darbeleri kullanır.

Araştırmacılar tarafından yayınlanan makalede, “Giyilebilir cihazlar, doğrudan bir elektrogenetik arayüzün olmaması nedeniyle gen tabanlı tedavileri henüz doğrudan programlayamıyor. İşte o kayıp halkayı sağlıyoruz.”diyor.

Örneğin, insülin üretimini doğrudan uyarmak diyabetli insanlara yardımcı olabilir. Bu çalışmada, insan pankreas hücreleri, tip 1 diyabetli farelere implante edildi ve ardından akupunktur iğnelerinden doğrudan akım kullanılarak uyarıldı.

Araştırmacılar bu prosedürü diyabetik farelerde kullandılar. kan şekeri seviyelerinin normal aralığa dönmesini sağlamak başardılar. Diyabeti yöneten bir Fitbit’ten hâlâ çok uzağız, ancak bu yine de takdir edilmesi gereken bir başarı.

Araştırma grubu, teknolojinin geliştirilebileceğini ve insülin üretiminden çok daha fazlasını yapabileceklerini söylüyor. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda Giyilebilir cihazlar sağlığımızı kontrol etmekten çok daha fazlasını yapabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu