Haber

Hollanda: Türkiye bize seçim gerginliği ihraç ediyor

Hollanda hükümeti, Türkiye’nin seçim gerilimini kendi ülkelerine ihraç ettiğini belirterek, Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri için oy verme sürecinin sona erdiği Pazar akşamı Amsterdam’da yaşananların “kabul edilemez” olduğunu açıkladı.

Aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV), kavgaya karışan Türk kökenli seçmenlerin “Hollanda vatandaşlığından çıkarılarak ülkeden sınır dışı edilmesini” talep etti.

Amsterdam’daki RAI Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki sandıkların pazar akşamı saat 21.00 sıralarında kapanmasına kısa bir süre kala Türk asıllı seçmenler arasında tartışma çıktı.

Amsterdam polisi büyük bir durum ilan ederek bölgeye çevik kuvvet göndermişti.

Hollanda Sosyal İşler Bakanı Karien van Gennip, olaylar hakkında Temsilciler Meclisi’ni sandık başında bilgilendirdi.

Van Gennip, RAI’de sandık başında çıkan kavgaya 300 kişinin katıldığını söyledi.

Hollandalı bakan, farklı bölünmeler arasında çıkan arbedeyle ilgili resmi soruşturmanın sürdüğünü belirterek daha fazla ayrıntı vermedi.

Van Gennip, mücadele kültürünün Hollanda’dakinden farklı olmadığını vurgulayarak, “Sandıkta şiddet ve sindirme kabul edilemez” dedi.

Bakan van Gennip, Türkiye seçimlerinin çok gergin bir ortamda geçtiğini ve bu gerginliğin Hollanda’ya ihraç edildiğini söyledi.

Oy vermenin temel bir hak olduğunu ve engellenemeyeceğini vurgulayan Hollandalı bakan, gerilimlerin hukuka saygı çerçevesinde şiddet ve korkutma olmaksızın “Hollanda usulü” ifade edilmesini talep etti.

Van Gennip, milletvekillerinin önerisi üzerine Hollanda’da olduğu gibi Türkiye’de de seçimler için mektupla oy kullanılıp kullanılamayacağını araştıracağını duyurdu.

Koalisyon hükümetinin ana ortağı Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi’nin (VVD) milletvekili Bente Becker, Türk asıllı Hollanda halkının “çok uzun bir süredir ve çok sık olarak Erdoğan rejiminin etkisinde kaldığını ve gözünü korkuttuğunu” iddia etti. “.

Becker, kavgaya AKP’ye yakınlığıyla bilinen Osmanlı Ocağı mensuplarının karıştığı iddialarına atıfta bulundu.

İktidar partisinden bir milletvekili, “AKP’nin militan koluna bağlı kişilerin olaylara karıştığına dair işaretler var. Bu kesinlikle mümkün olmamalı” dedi.

Aşırı sağcı PVV ise Türkiye seçimlerinin Hollanda ile hiçbir ilgisi olmadığını savunarak, bir daha izin verilmemesi gerektiğini öne sürdü.

PVV Milletvekili Machiel de Graaf, sandıkta çıkan arbedenin faillerinin “örnek olarak Hollanda vatandaşlığından çıkarılmasını ve ülkeden sınır dışı edilmesini” talep etti.

Bakan Karien van Gennip, aşırı sağ partinin teklifine yanıt vermedi.

Hollanda’da 7 Mayıs Pazar akşamı sona eren oy verme süreci, 29 Nisan itibarıyla Amsterdam, Lahey, Deventer ve Eindhoven kentlerinde kurulan sandıklarda gerçekleştirildi.

Yaklaşık 287 bin Türk seçmenin bulunduğu Hollanda’da 146 bin 149 kişi oy kullandı.

Katılım oranı 2018 seçimlerine göre yüzde 4,3 arttı; yüzde 50,96 oldu.

Bir önceki seçimlerde kayıtlı olan 260 bin seçmenin 121 bin 584’ü sandık başına gitti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu