Haber

Hatay ‘özel afet bölgesi’ ilan edilmeli!

HATAY (İGFA)- Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Lütfü Savaş, yaklaşık 2 gün süren orman yangınının kısa sürede büyüyerek bazı meskenleri etkilediğini belirterek, “Yangın söndürüldü, soğutma çalışmaları yapılıyor. Yangına diğer iller ve diğer kuruluşlardan destek geldi. 12 ev ve 4 araç kullanılamaz hale geldi. Çok şükür can kaybımız olmadı. Yaklaşık 300 hektarlık bir alanı kaybettik. Ormanda yaşayan canlılarımızı, ağaçlarımızı ve bitkilerimizi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz” dedi.

“SON BİN YILIN EN ŞİDDETLİ DEPREMİNİ Yaşadık”

Hatay’ın son yıllarda yaşadığı sıkıntılardan dolayı zor günler geçirdiğini belirten Savaş, “Daha önce de yaşadığımız yangınlar oldu. Ardından ilimizde çok can kaybına neden olan pandemi geldi ve ardından depremi yaşadık. Son bin yılın en şiddetli şokunu yaşamak üzereyiz. Kıyamet gibi bir gün geçirdik. Şimdi yangın çıkınca çok üzüldük. Şu anda devletin, hükümetin, sivil toplum kuruluşlarının ve birçok kamu kurumunun sorunları var ve insanımızın sorunları var. Halkımızın en değerli ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyor, çadırlar bile çok değerli” dedi.

96 binden fazla binanın yıkıldığını ve hala çok sayıda ağır hasarlı binanın bulunduğunu belirten Lider Savaş, kayıp ve kimliği belirlenemeyenlerin de yüzlerce kişinin anıldığına dikkat çekti.

“BELEDİYE BAŞKANININ ROZETİ TÜRK BAYRAĞIDIR”

Hatay’ın 15 ilçesine eşit şartlarda hizmet verdiğini söyleyen Lütfü Savaş, “Ben Hatay halkının büyük oyunu almış seçilmiş bir başkanım. Belediye başkanının rozeti Türk bayrağı ve ben onu takıyorum. Bir siyasi partide olabilirim ama eşit ve adil olmak önceliğimdir. Ben 14 yıldır bu şehre seçilmiş ve hizmet etmiş bir insanım. Adalet ve empati olmadan bu işi yapamazsınız. İnsanlara eşit davranmak zorundasınız” dedi.

“HATAY’IN SAĞLIKLI VE YENİDEN İNŞA EDİLMESİ İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞMALIYIZ”

Hatay’ın ortak akılla yeniden inşa edilmesi gerektiğini vurgulayan Lütfü Savaş, “Hatay’ı bilim çerçevesinde yeniden inşa etmeliyiz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ilimize geldi. Birlikte bir şeyler yapmaya başladık. Hatay’ın yeniden ve sağlıklı bir şekilde yeniden yapılanması için hep birlikte çalışmalıyız. Bir an önce insanların umutlarını yeşertmeliyiz. Eğitim ve barınma sorunlarının çözülmesi gerekiyor. Bakanımız Sayın Özhaseki üzüntümüzü anlıyor. Böyle giderse böyle bir mağduriyeti hızlıca olumluya çevirme şansımız olur.”

“HATAY AFET BÖLGESİ DUYURULURSA ÇOK RAHAT OLURUZ”

Savaş sözlerini şöyle sürdürdü: Belediyelere, halkımıza ve esnafımıza ekonomik avantajlar sağlanmalıdır. Esnafımız özellikle tekrar ayağa kalkmak için büyük çaba sarf ediyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak iş yükümüz ve sorunlarımız 12 kat arttı. Yıkım çalışmaları yapılırken altyapıya çok önemli zararlar veriliyor. Belediyeler olarak çok zor durumdayız.

Hatay’ın özel afet bölgesi olduğunu değerlendiren Önder Savaş, 11 ili etkileyen depremin en çok can ve mal kaybına Hatay’da neden olduğuna dikkat çekerek, “Bu konuyu bakanımızla görüştüm. Hatay afet bölgesi ilan edilirse hızla ayağa kalkarız. Sadece belediye değil, iş dünyası ve halkımız da ekonomik olarak çok rahat. Esnafımız, iş insanımız da bir an önce ayağa kalkmak istiyor. Bu işe yararsa çok mutlu olurum. Milletvekillerimiz de bu konuyu Meclis’e taşıyacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu