Ekonomi

Halkbank toplam kredilerini 1 trilyon TL’nin üzerine taşıdı

Yılın üçüncü çeyreği sonunda toplam kredilerini geçtiğimiz yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 70 artırarak 1 trilyon TL’nin üzerine taşıyan Halkbank’ın etkin büyüklüğü tıpkı periyotta yüzde 68,7 artışla 1,2 trilyon TL’yi aştı. Bankanın, KOBİ kredilerinin ferdi krediler hariç nakdi krediler içindeki hissesi yüzde 51 olarak gerçekleşti. Halkbank, KOBİ kredileri alanında ise; yüzde 18 pazar hissesine sahip oldu. Yaz aylarını da kapsayan üçüncü çeyrekte iktisada hâkim olan istikrarlı görünümün yılın son çeyreğine de taşınmasına katkı sağlamayı hedeflediklerini belirten Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan “Ülkemizin, Cumhuriyet’in yeni yüzyılına mevcut işletmelerin rekabet gücünü artırdığı ve umut vadeden yeni girişimlerin uygun koşullarda geliştiği bir koşulda girmesi, en büyük hedefimizdir” dedi.

Halkbank yılın birinci 9 ayı sonunda geçtiğimiz yılın tıpkı periyoduna nazaran toplam kredilerini yüzde 70 artışla 1 trilyon TL’nin üzerine, toplam mevduatını yüzde 69,4 artışla 906 milyar TL’ye taşıdı. Bu periyotta Bankanın Etkin büyüklüğü ise 1,2 trilyon TL’yi aşmıştır. Dünyada başta Rusya-Ukrayna savaşı olmak üzere fevkalâde kuralların hâkim olduğu bu süreçte yurtiçinde iktisada hâkim olmaya başlayan istikrarlı görünümün yılın son çeyreğine de taşınmasına katkı sağlamayı amaçladıklarını belirten Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan şunları söyledi:

“Dünyada faiz artışları nedeniyle finansman maliyetleri yatırımcıları olumsuz etkilerken; yılın birinci 10 ayını çok verimli geçiren Türk bankacılık sistemi özel kesim için kredi imkânlarını her geçen gün daha da geliştirmektedir. Avrupa’da birçok ülkenin güç krizi ile karşı karşıya olduğu kış aylarına ülkemiz bu bahiste rastgele bir çekincesi olmadan girmektedir. Ülkemizin, Cumhuriyet’in yeni yüzyılına mevcut işletmelerin rekabet gücünü artırdığı ve umut vadeden yeni teşebbüslerin uygun şartlarda geliştiği bir şartta girmesi, en büyük amacımızdır. 2023’ün iktisadın büyüdüğü, enflasyonun kıymetli ölçüde gerilediği ve yatırımların tıpkı süratle devam edeceği bir yıl olması için hazırlıklarımız devam etmektedir. Kamu öncülüğünde atılacak adımlar, Türkiye Yüzyılı’nın dünyada bir kalkınma ekolünün ismi olarak anılmasını sağlayacaktır.”

“100 milyar TL’lik Hazine Faiz Destekli Kredi Paketi yürürlüğe girmiştir”

Küçük ve orta uzunluk işletmelere dayanağını sürdüren Halkbank’ta KOBİ kredilerinin ferdî krediler hariç nakdi krediler içindeki hissesinin yüzde 51 olarak gerçekleştiğine dikkat çeken Arslan, “Bankamız, yüzde 18 seviyesinde pazar payına sahip olduğu bu alanda; sağladığı finansal destek sayesinde işletmelerin üretim ve istihdam gücünü korumalarına katkı vermiştir” dedi.

Esnaf ve sanatkârın desteklenmesinin bu alandaki gelişmeyi kalıcı kılacak ana öge olduğunun şuuruyla hareket ettiklerini belirten Arslan şunları söyledi:

“Ülkemizde 2 milyon esnaf ve sanatkâr ticari faaliyetleriyle, ekonomik canlılığın her an sürmesine ve nakit akışının toplumun her kesitini olumlu etkilemesine katkı sağlamaktadır. Üçüncü çeyrek sonunda Bankamız’ın esnaf kredi bakiyesi 97,5 milyar TL’ye ulaşırken, yılın birinci 9 ayında kredi kullanan esnaf sayısında ise; geçtiğimiz yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 42 artış olmuştur. Tüm bunlara ek olarak; esnaf ve sanatkârlarımızın finansman gereksinimini karşılamak için 60 ay vade imkânı ve yüzde 7,5’lik faiz oranıyla Bankamız aracılığıyla kullandırılacak 100 milyar TL fiyatındaki Hazine Faiz Takviyeli Kredi Paketi, Sayın Cumhurbaşkanımız’ın kararıyla yürürlüğe girmiştir. Bankamız, bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da esnaf ve sanatkârlar için takviyesini kararlılıkla sürdürecektir.

“Halkbank odağına girişimcileri alarak desteğini sürdürmektedir”

Halkbank tarafından geçtiğimiz yıl hayata geçirilen Bayan Teşebbüsçü Kredi Takviye Paketi ile kredi başlangıcından bugüne kadar Türkiye genelinde 147 bin bayan girişimciye ulaştıklarına dikkat çeken Arslan, kelamlarına şöyle devam etti:

“Kadın girişimcileri desteklemeyi ve bayan kooperatiflerinin gelişimine katkı sağlamayı amaçlayan Bankamız’ın bu alandaki toplam takviyesi 19,1 milyar TL’lik bir kredi hacmi oluşturmuştur. Girişimcilerle bir ortaya geldiğimiz Üreten Bayanlar Buluşmaları’na Diyarbakır, Kocaeli, Rize ve Erzurum’da devam ettiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde, Üreten Bayanlar Yarışması’nın ikincisi için ön hazırlıklar da tamamlanmıştır. Duyurusunu Ekim ayında yaptığımız yarışın ödül merasimini, 8 Mart 2023 Dünya Bayanlar Günü’nde gerçekleştireceğiz. Bayan Kooperatifleri Takviye Paketi kapsamında, şu ana kadar Türkiye genelinde 47 kooperatifimize de finansal takviye sağlamış olduk. Bayan kooperatiflerinin nakit gereksiniminden bankacılık hizmetlerine kadar tüm gereksinimlerini karşılamaya ve Üreten Bayanlar Akademimiz ile onların markalaşma çalışmalarına katkı vermeye devam edeceğiz.

Halkbank’ın, odağına girişimcileri alarak takviyesini sürdürdüğünü belirten Arslan bu periyotta yapılan çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

“Üniversite mezunu, öğrenim gördüğü bölümle ilgili herhangi bir iş tecrübesi olmayan ve bu alanda kendi işini kurmak isteyen veya kendi işini kurmuş genç girişimciler için desteğimiz devam etmektedir. Bankamız, geniş ürün yelpazesiyle şu ana dek 64 bin girişimcimizin 12,3 milyar TL’lik destekten yararlanmasını sağlamıştır.”

“Paraf yenilenen yüzüyle hareketli bir dönem geçirmektedir”

Bu yıl 10. yaşını kutlamaya hazırlandıkları Paraf’ın yenilenen yüzüyle hareketli bir dönem geçirdiğine dikkat çeken Osman Arslan bu konuda şu bilgileri verdi:

“Yaklaşık 5 milyon kullanıcısı bulunan Paraf’ın her segmentten müşterimize özel ve gereksinimlerine nazaran geliştirilmiş geniş eser yelpazesine bu yıl Paraf Premium da katıldı. Müşterilerimizin davranışlarını ve alışkanlıklarını yeni teknolojik uygulamalarla tahlil ederek oluşturduğumuz tahlillerin bir kesimi olan bu eserimiz, yüksek mevduat sahiplerine özel olarak geliştirildi. Tekrar bu periyotta gençlerin tüketim alışkanlıklarını itinayla tahlil ederek, 18-26 yaş gençler için eğitim hayatları boyunca avantajlardan yararlanabilecekleri Genç Kart’ı sunduk. Yeni jenerasyon bankacılık hizmetlerimizle gençlerin dünyasına özel tahliller geliştirmeyi sürdüreceğiz.”

Halkbank Kampüste’nin pilot çalışmalarına başlandığını belirten Arslan, “Bankamız yeni mobil uygulaması Halkbank Kampüste ile binlerce gencin kariyer yolculuğunda yanlarında olacaktır. Halkbank Kampüste uygulamasını indiren gençler ücretsiz eğitimlerle mesleki seçim ve iş hayatına hazırlık süreçlerinde profesyonel destek alabilecektir. Gençlerle sıcak ve samimi bir iletişim kurmak, her zaman önceliklerimiz arasında olmaya devam edecektir.”

Halkbank’tan yerli kozmosta birinci metaverse banka şubesi

Dijital dünyadaki bilgisini uygulamalarında daha etkin hale getirebilmek üzere bünyesinde Metaverse Kısım Müdürlüğü’nü kuran Halkbank’ın Metaverse Şube ve aktiflik merkezini hayata geçirdiğini de belirten Osman Arslan şunları söyledi:

“Bankacılık dalı Türkiye’de her vakit teknolojik dönüşümün öncü alanlarından biri olmuştur. Bilhassa dijitalleşme alanında yeniliklerin pek birden fazla bankacılık dalının teşebbüsleriyle hayata geçmiştir. Biz de Halkbank olarak, dijital dünyaya kapılarımızı sonuna kadar açtık. Metaverse Şubemizin çabucak yanında yer alan Halkbank Aktiflik Merkezimizde ise fuarlar, konserler ve eğitimler gerçekleştireceğiz. Bankamızın yeni teknolojilere adaptasyonunu hızlandırmak ve Metaverse evrenindeki varlığını kalıcı hale getirmek için, bu alandaki çalışmalarımıza süratle devam edeceğiz.”

“Küresel iklim değişikliğine karşı mücadelede bilimsel temelli yöntemleri benimsemekteyiz”

Finansal açıdan elde edilen başarılı sonuçların değerli sorumlulukları da beraberinde getirdiğini vurgulayan Osman Arslan kelamlarını şöyle noktaladı:

“Halkbank olarak; Türk bankacılık bölümünde öncü bir rol üstlenmekte ve bu noktada yol gösterici faaliyetlerimize de devam etmekteyiz. Çalışmalarını ve yatırımlarını Paris İklim Muahedesi doğrultusunda 2050 yılına kadar net sıfır emisyon amaçlarıyla uyumlu hale getirme taahhüdü veren ve Birleşmiş Milletler Etraf Programı Finans Teşebbüsü tarafından kurulan Net-Sıfır Bankacılık Birliği’ne katılan Bankamız, bu alanda bir adım daha atmıştır. Halkbank, Birleşmiş Milletler Küresel Compact’ın da bir ortağı olduğu ve şirketlerin bilimsel karbon emisyonu azaltım gayelerini deklare ettiği Bilimsel Tabanlı Maksatlar Girişimi’nde (SBTi) hem direkt faaliyetleri hem de portföy emisyonları için ‘Net Sıfır’ olma taahhüdünde bulunan birinci Türk Bankası olmuştur.”

Halkbank bir kere daha Yılın En Uygun Bankası

Halkbank dünyanın önde gelen ödül programlarından biri olan ve iş dünyasının Oscarları olarak bilinen Stevie Awards ödül tertibinin en büyük ödül programı olan “International Business Awards”ta (Uluslararası İş Ödülleri) 2021 yılında olduğu üzere bu yıl da hem bankacılık bölümünde hem de finansal hizmetler alanında Altın Mükafata hak kazanarak, “Yılın En İyi Bankası” seçildi. Bu yıl 19. sefer düzenlenen ödül programında, dünyanın en düzgünleri ortasına ismini yazdıran Halkbank; 8 altın, 11 gümüş ve 10 bronz ödül olmak üzere toplam 29 mükafata layık görülerek programda en fazla ödül kazanan kurumlar ortasında yer aldı. Çalıştığı kurumun başarısına olan katkısı ve liderliğiyle Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “Bankacılık Sektöründe Yılın Yöneticisi” Altın Ödülü’ne layık görüldü.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu