Haber

EMEP’li Karaca Bakan Tekin’e sordu: Atama bekleyen öğretmen sayısı kaç?

Emek Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in öğretmen atamalarına ilişkin açıklamasına karşı yazılı soru önergesi vererek ihtiyaç olan öğretmen sayısını sordu.

On binlerce öğretmenin, uzun yıllardır atama beklediğini belirten Karaca, “Özellikle Mayıs 2023’te gerçekleştirilen genel seçim öncesinde mensubu bulunduğunuz iktidarca verilen sözler arasında; öğretmen atamalarında mülakatın kaldırılması ve ihtiyaca uygun olarak atamaların yapılması vaatleri bulunmaktaydı. Tarafınızca bugün yapılan açıklama ile yalnızca 20 bin öğretmenin atanacağı ve mülakat uygulamasının devam edeceği duyurulmuştur” diyerek Bakan Tekin’in açıklamalarının detaylarına yer verdi.

Karaca, geçirilen deprem ve seçim süreçlerini öne sürerek tasarruf tedbirlerine dikkat çeken Tekin’e “Oysa yakın zamanda Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a, milyonlarca liralık diğer 5 makam aracının yanında hac ve umre seyahatlerinde kullanması için Amerikan malı General Motors marka bir makam aracı daha tahsis edildiği basına yansıdı” dedi.

‘İHTİYAÇ OLAN ÖĞRETMEN SAYISI KAÇ?’

Eğitim sendikaları ve derneklerinin açıklamalarına göre hali hazırda 80 bin ila 100 bin arasında öğretmen ihtiyacı olduğunu ve bu eksikliklerin asgari ücretin altında maaş alan ücretli öğretmenlerle doldurulduğunu belirten Karaca, Bakan Tekin’e şu soruları yöneltti:

“Mayıs 2024 itibarıyla ihtiyaç olan öğretmen sayısı kaçtır? Bu ihtiyacın branşlara göre dağılımı nedir?

Mayıs 2024 itibarıyla atama bekleyen öğretmen sayısı kaçtır?

Mayıs 2024 itibarıyla kadrolu, ücretli ve sözleşmeli öğretmen sayısı kaçtır? Bu öğretmenlerin branşlara göre dağılımı nedir?

Ataması yapılacağı söylenen 20 bin öğretmenin ücret, vergi ve SGK primi dahil olmak üzere bütün ödemelerinin 1 yıllık toplam tutarı ne kadardır?”

ulahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu