Haber

DEM Parti Grup Başkanvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit: DEM Partisi’nin aday adayı Başak Demirtaş

DEM Parti Kümelenme Başkanvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın adaylık açıklamasının resmi başvuru olduğunu belirterek, “Başak Demirtaş DEM Partisi’nin aday adayıdır. Başak Hanım da en güçlü adaylarımızdan biridir.” söz konusu.

Koçyiğit, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, İstanbul’un Sarıyer ilçesindeki Santa Maria Kilisesi’nde Pazar ayininde düzenlenen saldırıyı kınadı ve hayatını kaybeden kişinin ailesine başsağlığı diledi.

Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) Hatay milletvekili seçilen Can Atalay’ın düşürülmesine ilişkin Koçyiğit, “Dün TBMM’miz yine tarihi bir utanca tanık oldu. Can Atalay’ın milletvekilliği hukuka aykırı bir yöntemle Meclis’te kaldırıldı. Anayasa suçu işleyenler, yargı darbesini gerçekleştirenler de utanmadan, “Meclis’teki görevden alınma gerekçesini ‘Anayasa gereği’ diye hiç sıkılmadan yazdılar.” dedi.

Bir milletvekilinin görev süresinin kaldırılmasının ilk kez olmadığını belirten Koçyiğit, bu süreçler yaşanırken muhalefet partilerinin sessiz kaldığını savundu.

Emeklilere verilen zamların yetersiz olduğunu belirten Koçyiğit, şöyle konuştu:

“Bu ülkede açlık sınırı 15 bin lira, emeklilere 10 bin lira zam verdikleri için bunu hala lütuf olarak görüyorlar. Emeklilere doğrusal zam verileceğini duyduk. Doğrusal zammı kesinlikle kabul etmiyoruz.” Emeklilerimizin yaşam koşullarını iyileştirmek istiyorsanız onların kök maaşlarında bir düzenleme yapmalı ve bugünden itibaren “Hem asgari ücreti hem de en düşük emekli maaşını en az 25 bin TL’ye çıkarmanız gerekiyor.”

“Başak Demirtaş DEM Partisi’nin aday adayıdır”

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Koçyiğit, Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylık açıklamasının partinin resmi başvurusu olduğunu söyledi.

Koçyiğit, “Başak Demirtaş DEM Partisi’nin aday adayıdır. Başak Hanım en güçlü adaylarımızdan biridir. Mayıs kampanyamızı birlikte yürüttüğümüz yol arkadaşımızdır.” değerlendirmesini yaptı.

Koçyiğit, aday gösterecekleri iller için kurulların çalışmalarını sürdürdüğünü, 3 Şubat’taki Merkez Yönetim Kurulu toplantısının ardından adayları en geç 5 Şubat’ta açıklayacaklarını söyledi.

karapurcek-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu