Yaşam

Cumhuriyetimizin 100. Yılı Defilesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Efes Kültür Yolu Şenliği kapsamında, Türk Kızılayı Kadın İzmir ve İzmir Olgunlaşma Enstitüsü işbirliğinde, İzmir Valiliği koordinasyonunda “Cumhuriyetimizin 100. Yılı Defilesi” düzenlendi. .

Defilede Anadolu Selçuklu döneminden Cumhuriyet’e ve günümüze gelenek ve yeniliği birleştiren kıyafetler yer aldı. El tezgâhlarında dokunan yöresel ve doğal dokuma kumaşların yanı sıra ipek ve kadife kumaşlar üzerine elle işlenen klasik motifler de misafirlere tanıtıldı. İzmir Valisi Süleyman Elban ve eşi İrem Beyza Elban, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu, AK Parti İzmir Milletvekilleri Ceyda Ayrılmaz Çankırı ve Şebnem Bursalı ile Kültür ve Turizm Bakanı’nın katıldığı defileye İzmirliler akın etti. Turizmci Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy. .

 

“EN GÜZEL GÜVENİMİZ”

Türk Kızılayı Kadın İzmir Lideri Gonca Aslan, “Cumhuriyet en güzel emanetimizdir. Bu emaneti gelecek nesillere daha da güçlü bir şekilde aktarmayı hedefliyoruz” dedi. İzmir Valiliği İl Sosyal Etütler ve Proje Müdürlüğü, Türk Kızılayı İzmir, İzmir Devlet Türk Dünyası Dans Müziği Topluluğu, Nava Konak, EKMAS, Zade-Vital’in de destek verdiği gecede pek çok ismin çalıştığını belirten Aslan, “Biriçim Didem, Türk Kızılayı İzmir Kadınlarının yönetimi.” “Defilede emeği geçen, başta Özkardeş, Nuray Ekmekçioğlu, Rasıla Başar, İrem Büyükhelvacıgil, Fulya Karamut, Jülide Kıyak, Ferzan Yapkuöz, Ela Ekmekçioğlu, Hürrem Carolin Keskin, Zöhre Develioğlu, Ayfer Salepçioğlu ve İzmir Valisi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Yönetim Kurulu Üyesi İlkay Acun.” söz konusu.

 

“Heyecanını kalbimizde hissediyoruz”

Kızılay İzmir İl Başkanı Kerem Fahri Baykalmış, Cumhuriyetin 100’üncü yıl dönümünde yüreklerde duyulan büyük coşkunun, Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen kutlamalarla daha da arttığını söyledi. Bu coğrafyada doğmaktan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyduğunu vurgulayan Baykalmış, “Bu coşku, 100 yıl önce Samsun’a gelen, Erzurum’da hayat bulan insanlara da yansıyor. Ankara’da devletini kurmuş, İzmir’de düşmanı denize atmış ve sonsuza kadar bu hilal içinde yaşayacaktır.” Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları sayesinde başladı. “Cumhuriyetimizi bize emanet eden herkesi rahmetle anıyoruz” dedi.

 

“Güçlüyüz, mazlumların yanındayız”

Kızılay’ın kuruluş amacının din, dil, ırk gözetmeksizin insani yardım ulaştırmak olduğunu belirten Baykalmış, şöyle konuştu: “Maalesef dünyada büyük bir insanlık trajedisiyle karşı karşıyayız. “Suriye’de, Filistin’de ve dünyanın her yerinde gözyaşı döken insanların acılarını dindirmeye çalışıyoruz.” Türk Kızılayı’nın kadın eliyle ve şefkatiyle var olan büyük bir kurum olduğunu hatırlatan Baykalmış, şöyle konuştu: “Safiye Hüseyin Elbi, Kızılay’da ilk Türk kadın hemşire olarak görev yaptı. Halide Edip Adıvar Türk Kızılayı’nın kuruluşunda eğitimci, bakıcı ve milletvekili olarak görev aldı. Adlarını saymakla bitiremeyeceğimiz pek çok kadın Kızılay’da görev yaptı. Bugün isimlerini sayamadığımız binlerce kadın üyemiz, Türk Kızılayı’nın ilk kadın lideri Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, çabalarıyla ağrıların dinmesi için elinden geleni yapıyor. Böyle bir kurumun paydaşı olmaktan onur duyuyorum. “Güçlü Türkiye Cumhuriyeti, güçlü Kızılay ve güçlü millet olarak mazlumların yanında olmaya ve insani yardım faaliyetlerimizi sonsuza kadar sürdürmeye devam edeceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu