Ekonomi

Çin’den Türk enerji sektörüne ‘yeşil’ destek

“Enerjiyle Parlayan Çin ve Türkiye, Geleceğin Karbon Rüyası” temalı etkinlik, Devlet Enerjisi Yatırım Kuruluşu (SPIC) sponsorluğunda, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin desteğiyle düzenlendi. Pekin Yunus Emre Türk Kültür Merkezi. Pekin ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen etkinliğe Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Siyaset ve Basın Müsteşarı Qian Xinyi, Pekin Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Tayfun Kalkan, SPIC Müdürü Li Baoqing, Çin Devlet Kurulu Kamu Mülkiyeti Kontrol ve Yönetim Kurulu Tanıtım Genel Müdürü. Hou Jie Yardımcısı, Şanghay Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi Direktörü Guo Changgang, Huanqiu Portal Genel Müdürü Shan Chengbiao, Türkiye Dış Politika Araştırmaları Enstitüsü Lideri ve ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, İzmir Ekonomi Üniversitesi Enstitüsü Kurucu Dekanı ve Sürdürülebilir Güç Bölümü Müdürü Dr. Mehmet Efe Biresselioğlu ile Çinli ve Türk çeşitli entelektüel kuruluşlar ve iş dünyasının temsilcileri katıldı.

“Yeşil” ve “Rüya” olmak üzere iki konuya odaklanan etkinlikler, görseller, söyleşiler, araştırma raporları vb. düşük karbon geçişini ele alan enerji şirketlerinin çalışmalarını çeşitli medya aracılığıyla farklı perspektiflerden ve rüyanın peşinden koşan “Z Kuşağı”nın hikayelerini gösterdi.

“Yeşil enerjide iş birliği büyük potansiyel taşıyor”

Etkinlikte konuşan Müsteşar Qian Xinyi, Türkiye ile Çin’in “Bir Nesil, Bir Yol Birlikte” işbirliğine ilişkin hükümetlerarası anlaşmayı imzalayan ilk devlet olduğunu belirterek, saf güç ve yeşil çevre alanlarındaki iş birliğinin çok önemli olduğunu söyledi. büyük potansiyele sahip olduğunu ve SPIC’in Çin-Türkiye saf güç işbirliğinin etkisinde Türkiye’nin değerli bir rol oynamaya devam edeceğini belirtti.

Pekin Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Tayfun Kalkan, SPIC tarafından düzenlenen etkinliğin iki ülke arasındaki ekonomik bağları güçlendirmenin yanı sıra kültürel alışverişi teşvik ederek iki halkın gözlerini küresel “iklim değişikliği” sorununa odakladığını ve bunun endişe verici olduğunu söyledi. diğer ülkeler. Kalkan, sürdürülebilir küresel kalkınma için ülkeler ile Çin arasında yeşil kalkınma konusunda fikir birliği oluşturmaya uygun olan “3060 çift karbon hedefi”nin, Çin-Türkiye işbirliğinin çeşitli alanlarda teşvik edilmesi açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

“SPIC Türkiye ile yola devam etmeye çok istekliyiz”

SPIC Direktörü Li Baoqing, hem Çin’in hem de Türkiye’nin İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi gibi uluslararası kurallara aktif olarak katıldığına ve katkıda bulunduğuna ve iki devletin iklim değişikliğini ele almanın yanı sıra örnek kavramlara ve geniş anlayışa sahip olduğuna dikkat çekti. ekonomik ve sosyal sürdürülebilir kalkınmanın Ortak çıkarları paylaştığını söyledi. Baoqing, “Türkiye ve SPIC, enerji alanında birbirini tamamlayıcı doğal avantajlara ve iş birliği temellerine sahip. SPIC’in Hunutlu Enerji Santrali Projesi ve Türkiye’nin Adıyaman Fotovoltaik Projesi’nin yanı sıra, enerjinin yeşil ve düşük karbon dönüşümüne yönelik çalışmaların yanı sıra ekolojik koruma çevre ve yerelin korunması İstihdamın teşvik edilmesine katkıda bulunur.SPIC, yeşil enerjiyi geliştirmek ve insanlık için daha uygun bir gelecek inşa etmek için Türkiye ile el ele çalışmaya devam etmeye son derece isteklidir.”

Etkinlikte SPIC’in uluslararası ilişkiler departmanı ve nükleer enerji departmanının yanı sıra Shanghai Electricity Corporation’dan temsilciler, Türkiye’nin enerji sektörünün daha yeşil ve düşük karbonlu bir tarafa doğru evrimi, biyolojik çeşitliliğin korunması ve Çin-Türkiye alışverişinin güçlendirilmesi hakkında konuştular. nükleer enerji teknolojisi ve yetenekleri. Etkili deneyimlerini ve uygulamalarını tanıttı.

Etkinlikte söz alan Prof. Gelecekte Çin ve Türkiye’nin yeşil güç alanında daha fazla işbirliği yapmasının, iki ülke arasındaki kültürel alışverişi her zaman güçlendirmesinin ve iki ülke arasındaki halklar arası bağları geliştirmesinin beklendiğinden bahsettiler.

Fotoğraf ödülleri dağıtıldı

Etkinlikte “Haydi! “Yeşil Gelecekler” Çin ve Türkiye Z Kuşağı Fotoğraf Yarışması’nın sonuçları da açıklandı ve Gelecek Güçle Parlıyor, Yeşil Damga, Renkli ile ilgili birincilik, ikincilik, üçüncülük ve mükemmellik ödülleri olmak üzere toplam 20 ödül verildi. Kültür, Çevre Gözlemcisi.

Çin ve Türkiye’den yüzlerce genç, Çin ve Türkiye kültürlerindeki değişimin büyüleyici anlarını kamerayla yakalarken, yeşilin bedeline dair anlayışlarını ve algılarını anlatan toplam 1018 çalışma, “Haydi! Çin ve Türkiye’ye Yeşil Gelecekler” Z Kuşağı Fotoğraf Yarışması. Ayrıca çeşitli dillerde Yeşil Enerji ve Enerji Endüstrisinin Geliştirilmesinde İşbirliğinin Güçlendirilmesi, “Tek Kuşak, Tek Yol” Bağlamında Türkiye’deki Milli Güç Yatırımları Projeleri Örneği ve Türkiye’deki Çinli İşletmelerin Sürdürülebilir Kalkınma Uygulamaları Raporu (2022) ) etkinliğinde yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu