Haber

Çin, İsrail-Filistin savaşını konuşmak için BAE’yi ziyaret etti

Çinli diplomat Zhai Jun, Orta Doğu’daki gerilimi sona erdirmek için bölge ülkelerini ziyaret edecek. Büyükelçi hafta sonu Ürdün’deki barış toplantısına katılıyor “Geçenlerde Katar’a, Mısır’a ve Kahire’de düzenlenen uluslararası toplantıya gittim. Ziyaret edeceğim ülkeler arasında BAE, Suudi Arabistan, Ürdün ve diğer bölge ülkeleri de var. Ortadoğu’da gerginlik, savaşın sona ermesi ve çağrılar ateşkes konularım arasında yer alıyor.”söz konusu.

30 ÜLKE ZİYARET

Zhai, aralarında Çin’in de bulunduğu 30 eyalet ve birçok uluslararası kuruluşun katıldığı Ürdün Barış Toplantısına katıldı. Elçi, çok daha büyük bir barışın bir an önce gerçekleşmesi için Birleşmiş Milletler’e çağrıda bulundu. İki devletli çözüm önerisiyle gündeme gelen Zhai, bağımsız Filistin devletiyle savaşın sona ermesinden bahsetti. Çin’in savaşın uzamasından endişe duyduğunu belirten büyükelçi, binlerce can kaybının yaşanabileceğini söyledi.

Sivilleri etkileyen her türlü şiddete karşı çıkan Çin, uluslararası hukuku baltalayacak davranışlardan kaçınılması gerektiğini söyledi. Tüm Taraflara ölçülü davranma çağrısında bulunurken, savaşın siyasi anlaşmalara engel olduğunu söyledi. Rehinelerin ve silahların serbest bırakılması durumunda siyasi anlaşmanın zemini hazırlanacak.belirtti.

kargihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu