Teknoloji

Çin, Ay’ın uzak tarafına düzenlediği Chang’e 6 görevine gizli bir robotu da dahil etmiş olabilir

Çin Ulusal Uzay Ajansı daha önce kimsenin yapmadığı bir şeyi yaparak, Ay’ın uzak tarafındaki kayalardan örnek almayı ve Dünya’ya geri getirmeyi planlıyor. Bu iddialı hedefe sahip Chang’e 6 misyonu şu anda Ay’ın etrafında dönüyor ve numune alma parçasının dışında da pek çok bilimsel yük taşıyor. Ancak iniş aracına bağlı olan, önceden duyurulmamış ve yalnızca bir fotoğrafta fark edilen, gizli bir keşif aracı daha var gibi görünüyor.

Bugüne kadar uzak tarafa yumuşak iniş yapan tek görev Chang’e 4’tü ve bu görev de keşif aracı Yutu-2’yi taşıyordu. SpaceNews’den Andrew Jones, fırlatmadan önce iniş aracının fotoğraflarında gizli tutulan mini gezicinin varlığını fark eden isimdi. Ancak bu mini gezicinin amacı hala belirsizliğini koruyor.

Çin Bilimler Akademisi’ne bağlı Şanghay Seramik Enstitüsü (SIC) tarafından fırlatmadan birkaç gün sonra paylaşılan bir gönderide, küçük bir kızılötesi spektrometre taşıması amaçlanan keşif aracı hakkında daha fazla ayrıntı sunuldu. Böyle bir spektrometre, Ay kayalarının bileşiminin yanı sıra suyun varlığını incelemek için de kullanılabilir.

Bu gizemli mini aracın Chang’e 6’nın örnek alma görevini tamamlamak için mi kullanılacağını yoksa kendi bilimsel hedeflerine mi sahip olduğunu görmek için bir süre beklememiz gerekecek. Ayrıca bu aracın nasıl bir şekilde konuşlandırılacağı da şimdilik belli değil. Muhtemelen Chang’e 6, Ay’da hedeflenen Güney Kutbu-Aitken Havzası’ndaki Apollo kraterine inişini gerçekleştirdiğinde bunu öğreneceğimiz tahmin edilebilir.

Ay’ın uzak tarafı 14 günlük gece dönemine girdiği için görevin iniş kısmı hemen gerçekleşmeyecek. 13 Mayıs Pazartesi günü Apollo kraterinde gün batımı yaşanacak ve Chang’e 6 yüzeyde yalnızca kısa bir süre kalacak olsa da, bu süre içerisinde tam güneş ışığında olması daha iyi olacaktır. Kraterde gün doğumu 25 Mayıs tarihinde gerçekleşeceği için, inişin bu ayın sonlarında veya Haziran başında gerçekleşmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu