Haber

CHP Milletvekili Deniz Yücel, Muğla Akbelen’deki doğa katliamına destek verdi

CHP İzmir Milletvekili Deniz Yücel, maden sahasının genişletilmesi için ağaçların kesildiği Muğla Akbelen’de çevreciler için yapılan çalışmalara destek verdi. Yücel, “Gördüğümüz manzara çok içler acısı. Mayın genişletme çalışmaları gerekçesiyle onbinlerce ağaç kesildi. Tek amacı ağaçları ve ormanları korumak olan ve doğal katliamlara direnen duyarlı kişilere defalarca orantısız güç uygulandı.” Ayrıca burada insanlar provokasyon yapmakla itham ediliyordu: “Kendi lehlerine çevirdiklerini düşünenler ve ülkeler arasındaki anlaşmaları yok sayanlar unutmasınlar ki adalet er geç tecelli edecektir. Asırlık ağaçların pervasızca kesilmesine, ormanların yok edilmesine izin vermeyeceğiz ve Akbelen halkıyla sonuna kadar birlikte mücadele edeceğiz” dedi.

CHP İzmir Milletvekili ve Meclis Adalet Komisyonu Üyesi Deniz Yücel, direnişin 13. gününde Akbelen’de CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz ve CHP Milas İlçe Başkanı Tüze Çetinkaya ile birlikte doğaseverler ve yöre halkıyla bir araya geldi. Yücel dedi ki:

“BİNLERCE HAYATI EVSİZ VE HALKIMIZI OKSİJENSİZ BIRAKMAKTAN UTANMAYIZ”

“Mayın genişletme çalışmaları gerekçesiyle onbinlerce ağaç kesildi. Tek amaçları ağaçları ve ormanları korumak olan ve doğal katliama direnen duyarlı kişilere defalarca orantısız güç uygulandı. Ayrıca buradaki insanlar provokasyonla suçlandı. Kim tarafından Devletin burada en üst düzey temsilcisi olan vali MHP Genel Önder Bahçeli tarafından AKP milletvekilleri tarafından.Üstelik bu katliamı gerçekleştiren şirket burada yaşanan çirkinliği işçiler adına reklam yaparak meşrulaştırmaya çalıştı. Hiç bir rahatsızlık duymasınlar.Geleceğe miras kalması gereken ağaçları keserek binlerce canlıyı evsiz, insanımızı oksijensiz bırakmaktan hiç utanmadılar.Milyon yıllık bir ekosistemi bir çıkar uğruna feda edenler. şirket elbette bundan doğan çabayı, azim ve kararlılığı bastırmak isteyecektir, ancak siyasi müdahalelerle hukuki süreçleri kendi lehlerine olacaktır. İşleri tersine çevirdiğini düşünenler, uluslararası anlaşmaları yok sayanlar unutmasınlar ki er ya da geç adalet tecelli edecektir. Asırlık ağaçların pervasızca kesilmesine, ormanların yok edilmesine izin vermeyeceğiz ve Akbelen halkıyla birlikte mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.

“HALA KESMEMİŞ AĞAÇLARIN GÖLGELERİNE SIĞINIYORLAR”

Bölgeye geldiğimde gördüğüm manzara hem çok içler acısıydı hem de köylülerin anlattığı bir hikaye bir o kadar acıydı. Bana iki gün önce olan bir olayı anlattılar. Güneşin doğuşuyla jandarma ekipleri, nöbet bölgesindeki ağaçların gölgesinden yararlanmak için ablukayı daralttı. Yani hem ağaçları kestiler hem de kesmediklerinin gölgesine sığındılar artık. Bu olay bile aslında yapılanın büyük bir doğal katliam olduğunun kanıtıdır. Doğal olarak direnişçiler ve köylüler de jandarma ekiplerine ‘Kestiğin ağacın gölgesinden çık’ sloganlarıyla tepki gösterdi. Kestikleri ağaçları çok arayacaklar. Kurucu Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk diyor ki; ‘Ağaçsız orman, ağaçsız toprak vatan değildir. Sözde vatan kuru dallardan, taşlardan, ekilmemiş tarlalardan, çıplak ovalardan, şehirlerden ve köylerden oluşsaydı, zindandan farkı kalmazdı.’ AKP, beş çeteyi doyurmak için bu ülkeyi kuru dallara, ekinsiz tarlalara, çıplak ovalara mahkûm etme riskini almıştır. Ama AKP ve 5’li çetesinin bu toprakları zindana çevirmesine izin vermeyeceğiz.”

baskale-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu