Haber

CHP Milletvekili Ağbaba, TÜİK’in Enflasyon Rakamlarını Eleştirdi

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TÜİK’in bugün açıkladığı Ocak ayı ve yıllık enflasyon rakamlarını eleştirdi. Ağbaba, “Avrupa’nın ve dünyanın en yüksek enflasyonu bizde. Bizim aylık enflasyonumuz yüzde 6,70 ile Avrupa’daki yıllık enflasyonun üzerinde. Maalesef hala vatandaşı kandırmaya, yalan söylemeye devam ediyorsunuz. Yalanlarınız kahrolsun, TÜİK” “

TÜİK bugün Ocak ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİK verilerine göre Ocak ayında TÜFE yüzde 6,7 oranında artarken, yıllık artış ise yüzde 64,86 oldu. CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TÜİK’in enflasyon rakamlarını eleştirdi. Ağbaba şunları söyledi:

“TÜİK’e göre aylık enflasyon yüzde 6,70, yıllık enflasyon ise yüzde 64,86. Yani TÜİK enflasyonu sabitledi. TÜİK yalanınız boşa çıksın. Açıkladığınız Aralık enflasyonu da Ocak enflasyonu da tamamen gerçek. Yalan ve algı Avrupa’nın ve dünyanın en yüksek seviyesidir.” Yüksek enflasyonumuz var. Aylık enflasyonumuz 6,70 ile Avrupa’daki yıllık enflasyonun üzerinde. Maalesef hala yalan söylemeye, vatandaşı kandırmaya devam ediyorsunuz. Yalanların batsın TÜİK.

ENAG’a göre aylık enflasyon yüzde 9,3, yıllık enflasyon ise yüzde 129. Yani TÜİK’in açıkladığı rakamın tam iki katı. Açıklanan bu rakamlara göre ne yazık ki hem memurlar, hem emekliler hem de çalışanlar gelir kaybetmeye devam ediyor. ENAG rakamlarına göre asgari maaşı 10 bin TL olan emekliler bu ay itibarından bin lira kayıp yaşadı. Asgari fiyat 1595 TL’ye düştü. Ocak ayında hem ENAG hem de TÜİK enflasyonuna göre yapılan artışın ardından hem emekliler, hem asgari ücret hem de memurlar gelir kaybı yaşamaya devam ediyor. Aralık ayında kaşıkla verdiğini, ocakta kepçeyle alırsın. “Siktir yalanını TÜİK, batsın yalanın TÜİK.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu