Haber

Cerrahpaşa boşaltıldı… Çapa’da durum nedir?

HABER7

Kahramanmaraş merkezli depremler, Türkiye’nin tüm gündemini depreme endeksledi. Ülke genelinde riskli yapılar yeniden gündeme geldi. İstanbul’un Fatih semtinde bulunan, İstanbul Tıp Fakültesi binalarıBu da endişe sebebidir.

CERRAHPAŞA BOŞALDI, peki ya çapa?

Bu içerikte Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin büyük bölümünün faaliyetleri durduruldu. 17 diğer binadan oluşan Monoblok yapılar kompleksi ile Uğur Derman binası, yemekhane binası ve öğrenci yurdu binalarının risk oluşturduğu gerekçesiyle boşaltıldığı açıklandı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin ana omurga yapısını oluşturan 105 bin metrekarelik kapalı alanın hizmet vermeye devam edemeyeceği açıklandı.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörü Prof. ayakta sağlık hizmetleri, ileri robotik cerrahi merkezi, endoskopi üniteleri, gelişmiş girişimsel ve tanısal görüntüleme üniteleri ile tüm erişkin ayaktan ve yatarak hasta kabulleri ve tüm ameliyatları durdurulmuştur.” söz konusu.

İstanbul Tıp Fakültesi Çapa KampüsüDurum da vahim.

ÇAPA’NIN 7 BİNASI boşaltılarak yıkıldı

İstanbul’da 26 Eylül 2019’da meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremin ardından Çapa’nın cerrahi bilimler (monoblok), pediatrik acil ve diğer bazı binalarının önemli hasar aldığı belirtildi. Monoblok binanın eksi üçüncü katındaki kolonlarda gözle görülür çatlaklar olduğu belirtiliyor.

2019 yılında meydana gelen depremde Diş Hekimliği Fakültesi’ndeki 7 bina boşaltılarak taşınmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan ön hasar tespit incelemesinde; Binaların bodrum katlarında kullanılan betonun deniz kumu olduğu belirlenirken, beton kalitesinin düşük olduğu belirlendi.

Bu içerikte; Diş Hekimliği Binası, Hulusi Behçet Öğrenci Kitaplığı, Göz Hastalıkları Binası, Öğrenci Yemekhanesi, Kaya Çilingiroğlu Spor Salonu, Onkoloji Ek Hizmet Binası ve Pediatri Binasıyok edildi.

RİSK DEVAM EDİYOR

3 yılda 2019 depremi sonrası başlayan güçlendirme/yenileme ve taşınma çalışmaları devam ederken, %30 ilerlemekaydedildiği bildirildi.

Olası bir depremde İstanbul Tıp Fakültesi Çapa YerleşkesiÖnemli risklerin olduğu belirtiliyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu