Haber

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarımsal kuraklığa karşı önlem aldı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi kuraklık riskine karşı tedbirlerini artırdı.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Balıkesir’de 56 sulama tesisi ve 16 bin 789 hektar tarım arazisinde tarımsal sulama hizmeti veren Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (BASKİ), tarım alanlarında yüzde 40’tan fazla tasarruf sağladı. devreye aldığı ultrasonik tarımsal sulama sistemi yatırımları ile 11 bin 527 hektar arazinin suyunu garanti altına aldı. Kurtarılan su, kuraklık durumunda çiftçilerin kullanımına sunulacak.

Bunun yanı sıra su israfını önlemek için bir dizi önlem alarak bir dizi yatırımı hayata geçiren BASKİ, kentte damla sulama sistemlerini yaygınlaştırmak için çalışıyor.

Öte yandan, 17 kırsal mahallede sondaj kuyuları açarak kentin su şebekesi üzerindeki baskıyı azaltmayı planlayan BASKİ, atıksu arıtma tesislerinin atık sularını tarımsal sulama kriterlerine uygun olarak arıtarak tarım alanlarının sulanmasında kullanmaya başlayacak. Kepsut ilçesinde olduğu gibi.

BASKİ, Ovaköy’ün Altıeylül ilçesindeki atıl durumdaki 17 kuyunun alternatif olarak yeniden kullanılması için de projelendirme çalışması yürütüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu