Haber

Bakan Akar ve komuta kademesi KKTC resepsiyonunda

ANKARA (İGFA) – Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Atilla Gülan ve Ulusal Savunma Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 39’uncu kuruluş yıl dönümü resepsiyonuna katıldı.

Burada konuşma yapan Bakan Akar, KKTC’nin kendi kaderini tayin etme azim ve kararlılığını gösteren Kıbrıs Türkü’nün büyük uğraşının akabinde bu noktaya geldiğini belirtti.

Bunun değerinin bilinmesinin kıymetine vurgu yapan Bakan Akar, “Barış Harekâtı’na kadar Kıbrıslı kardeşlerimizin çok zulüm gördüğünü kimsenin unutmaması, bugünlere kolay gelinmediğini genç kuşaklara anlatmamız lazım. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, TSK olarak Kıbrıslı kardeşlerimizin yanında olduk, yanında olmaya devam edeceğiz. Kıbrıslı kardeşlerimizin haklı davasını bugüne kadar destekledik, bundan sonra da tıpkı azim ve kararlılıkla desteklemeyi sürdüreceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.” sözlerini kullandı.

Kıbrıs Barış Harekâtı ile adada yaşayan herkesin rahata, huzura ve itimada kavuştuğunu lisana getiren Bakan Akar, “O güne kadar yapılan katliamların haddi hesabı yok. Kıbrıs Barış Harekâtı’nın yapıldığı 1974’ten beri adaya barış, huzur geldiğini herkesin anlaması, görmesi ve bu hakkı teslim etmesi lazım. O günden itibaren akan kanlar, gözyaşları durdu; beşerler barış ve huzur içinde yaşayabilir bir hâle geldi. Kıbrıs Barış Harekâtı’nın barış kısmını herkesin çok düzgün anlaması lazım” diye konuştu.

“Kıbrıs bizim ulusal sorunumuz.” diyen Bakan Akar, Türkiye’nin garantörlük ve ittifak mutabakatları çerçevesinde kendine düşen ne varsa bugüne kadar yaptığını, bundan sonra da yapmaya devam edeceğini aktardı.

Türkiye’nin ve KKTC’nin barıştan yana olduğunu her fırsatta gösterdiğini lakin bu barış için atılan adımların anlaşılmadığını, uzatılan barış elinin reddedildiğini belirten Bakan Akar, “Bunun özellikle üçüncü taraflarca görülmesi lazım. Üçüncü taraflardan objektif, tarafsız şekilde olayları görmesini ve Kıbrıs Türkü’nün hakkını, hukukunu teslim etmesini bekliyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu