Teknoloji

ABD yönetimi, TikTok yasağını uygulamak için devlet kurumlarına 30 gün süre verdi.

Beyaz Saray, TikTok yasağına ilişkin ABD İdare ve Bütçe Ofisi (OMB) Direktörü Shalanda Young imzalı bir genelge yayınladı.

Yasak ilişkisi

Genelge, TikTok uygulamasının sahibi ByteDance’in, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) kullanıcı verilerine erişime izin verebileceği şüphesinin ardından Aralık ayında kabul edilen kongre yasası uyarınca federal hükümet telefonlarında ve sistemlerinde TikTok kullanmasının yasaklanmasının ardından geldi. .

‘Gizliliği koruyoruz’

Konuyla ilgili olarak OMB Federal Bilgi Güvenliği Şefi Chris DeRusha yaptığı açıklamada, 30 gün içinde uygulanması gereken direktifin dijital altyapıyı garanti altına almayı ve Amerikan halkının güvenlik ve mahremiyetini korumayı amaçladığını belirtti.

Resmi cihazları kapsamaz

TikTok yasağı, ulusal güvenlik, kolluk kuvvetleri veya güvenlik araştırmalarında kullanılan resmi cihazları kapsamıyor.

ByteDance’deki tezler hakkında “yanlış bilgi”karakterize ederek, kullanıcı bilgilerinin ÇKP ile paylaşıldığını reddeder.

Joe Biden güçlenecek

Öte yandan ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi, ABD Başkanı Joe Biden’a TikTok’u tüm ABD cihazlarından yasaklama yetkisi verecek bir yasa tasarısını bugün oylayacak.

“ulusal güvenlik kaygıları”

Beyaz Saray, Savunma Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı dahil olmak üzere birçok devlet kurumu, Kongre’de Aralık ayı oylamasını beklemeden TikTok’u yasakladı.

ABD Senatosu, 15 Aralık 2022’de “ulusal güvenlik kaygıları”Federal hükümet çalışanlarının TikTok’u devlete ait cihazlara indirmesini yasaklayan yasa tasarısı oybirliğiyle kabul edildi.

Avrupa Birliği de yasakladı

28 Aralık 2022’de ABD Temsilciler Meclisi, TikTok uygulamasının, üyeleri ve çalışanları tarafından kullanılan resmi cihazlara indirilmesini ve kullanılmasını yasakladı.

Maryland, Nebraska, Güney Carolina, Güney Dakota, Indiana ve Teksas dahil olmak üzere birçok eyalet, TikTok kullanımını yasaklayan benzer yasalar çıkardı.

Avrupa Birliği (AB) yürütme organı olan AB Komitesi de güvenlik endişeleri nedeniyle 23 Şubat’ta çalışanlarına TikTok yasağı getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu