Haber

19 Mayıs bankalar açık mı kapalı mı? 19 Mayıs resmi tatil mi yoksa yarım gün mü?

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Ramazan Bayramı’nda bankalar açık mı kapalı mı merak ediliyor. Bankalar 19 Mayıs’ta açık mı kapalı mı ve 19 Mayıs resmi tatil mi yoksa yarım gün mü? 19 Mayıs bankalar açık mı kapalı mı? 19 Mayıs resmi tatil mi yoksa yarım gün mü? Detaylar burada…

19 MAYIS BANKALAR AÇIK MI?

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle resmi tatildir. Bu nedenle banka şubeleri 19 Mayıs Cuma günü kapalıdır.

19 MAYIS BANKALAR YARIM GÜN?

19 Mayıs 2023 Cuma günü Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olması nedeniyle resmi tatildir. 18 Mayıs Perşembe günü bankalar mesai bitimine kadar açıktır. Ancak 19 Mayıs Cuma günü banka şubeleri kapalıdır.

19 MAYIS NEDEN KUTLANIR?

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs’ta kutlanan Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi bayramıdır. Gençlik ve Spor Bayramı ilk olarak 1926 yılında Gazi Günü adıyla Samsun’da kutlanmış, 24 Mayıs 1935’te Atatürk Günü adıyla resmiyet kazanmıştır. Beşiktaş’ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı’nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçe’den yüzlerce sporcunun katılımıyla gerçekleşti. spor gün olmuştur. Bu organizasyondan kısa bir süre sonra düzenlenen Spor Kongresi’nde konuşan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni, kutlanan Atatürk Bayramı’nın anılması için her yıl “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” adı altında düzenlenmesini önerdi. tüm gençlere Kongrede oylanan bu teklif, Atatürk’ün onayı ile kabul edildi ve yasalaştı.

haberpulumur.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu